החזרי מס הכנסה לשכירים

באמצעות מחשבון החזר מס פשוט, אנו מבצעים עבורכם בדיקת החזר מס ומבינים כמה מס היית אמור לשלם לעומת כמה מס שילמת בפועל. שילמת יותר מדי? מזל טוב – מגיע לך החזרי מס! החזר מס יכול להגיע לך בעקבות למעלה מ-30 סיבות שונות שרק צריך לדעת לאתר. בנוסף, זכאות להחזרי מס ממשיכה גם כמה שנים אחורה. אנו, חברת אינדיגו פיננסים – חברת החזרי המס הגדולה בישראל, נבדוק עבורך את מצבך מכל הזוויות והסיכוי שנמצא עבורך החזר מס יפה – גבוה במיוחד!

מלאו שאלון עכשיו וגלו האם מגיע לכם החזר מס:

למי מגיע החזר מס?

ישנן עשרות סיבות לזכאות החזרי מס, כל סעיף מחושב באופן נפרד ובצורה מקצועית.

להלן מספר דוגמאות מפורטות:

הסיבה הנפוצה ביותר בישראל להחזרי מס היא בעקבות החלפת עבודה. שכירים משלמים מס הכנסה בתלוש כל חודש, אך למעשה המס מחושב שנתי. כך עשויים להיווצר עיוותים בחישוב השנתי – מכיוון שלא תמיד נרוויח את אותו סכום בדיוק בכל חודש. לדוגמה: שכיר שהרוויח 15,00 ש"ח בחודש למשך חצי שנה ולאחר מכן הפסיק לעבוד עד סוף השנה, צריך לשלם מס לפי מדרגת שכר של 7,500 ש"ח.

כאשר מושכים מכספי הפנסיה משלמים מס ענק של 35% מסך החסכונות שנמשכו. מה שלא מספרים לכם זה שבמקרים מסוימים ניתן לקזז את המס על המשיכה ביחד עם המס השנתי מהשכר. כך נוצרים החזרים על מס שחשבתם שהוא כבר אבוד.
מדינת ישראל נותנת תמריץ לאזרחים התורמים כספים לעמותות ומוסדות. אם תרמתם מעל 190 ש"ח למוסד המוכר על פי סעיף 46, המדינה מעניקה לכם זיכוי ממס הכנסה בסך של 35% מסך התרומות שלכם באותה השנה. לדוגמה, מי שבשנה תרם 1500 ש"ח, זכאי להקלת מס בשיעור של 525 ש"ח!

גרוש המשלם מזונות זכאי לנקודת זיכוי ממס.
ניתן לדרוש החזר עבור נקודה זו באופן רטרואקטיבי עד לתקופה של 6 שנים אחורה.
בהתאם לגובה המס ששילמת, ההחזר עבור הסעיף הזה בלבד עשוי להיות יותר מ15,000 ש"ח.

למדריך המלא בנושא החזרי מס בגין תשלום מזונות לחצו כאן >>>

גם את זה אף אחד לא יספר לכם,
אבל אם ילדכם עבר ועדת השמה או שהוא לומד בחינוך מיוחד, אתם זכאים להטבת של שתי נקודות זיכוי מס מהמדינה.
ניתן לדרוש החזר עבור נקודות אלו באופן רטרואקטיבי עד לתקופה של 6 שנים אחורה.
בהתאם לגובה המס ששילמת, ההחזר עבור הסעיף הזה בלבד עשוי להיות יותר מ30,000 ש"ח.

מידע נוסף על החזרי מס חינוך מיוחד >>>

מי שמשקיע בבורסה ומרוויח – משלם מס על הרווח, עד כאן הכל ברור.
מי שמשקיע בבורסה ומפסיד – לא מקבל זיכוי מס, גם הגיוני.
אבל, האם ידעתם שניתן לקזז את הרווחים עם ההפסדים וכך להוריד את גובה המס שנשלם?
את הקיזוז ניתן לחשב ולדרוש באופן רטרואקטיבי עד לתקופה של 6 שנים אחורה.

כל המידע על החזרי מס למשקיעים בשוק ההון >>>

אלו רק חלק מהסיבות וקיימות עוד עשרות סיבות נוספות להחזרי מס, למשל:

זיכוי על ביטוח חיים | מספר עבודות במקביל | חופשות ודמי לידה | מס שבח | לימודים אקדמיים | חופשות ארוכות

איך אנחנו בודקים אם מגיע לך החזר מס?

את הבירוקרטיה אנחנו עושים בשבילך. אנחנו יודעים כמה מתישה יכולה להיות התעסקות בניירת. צוות המומחים שלנו יצור עבורך חווית שירות מצוינת והחזר מקסימלי. התהליך מסתכם בשלושה שלבים פשוטים:

1
אוזניות והאות i באמצע

בדיקת הסיכוי להחזר

שיחה עם נציג מומחה

חץ שחור המצביע למטה
  • השארת פרטים באתר
  • שיחת טלפון עם נציג מומחה בתחום החזרי המס – לבירור הסיכויים להחזר
  • פתיחת תיק והצטרפות – החברה מצרפת לקוחות רק אם היא יש סיכוי של מעל 80% להחזר, אתם מרוויחים מהמדיניות הזאת – תשאלו את הנציג!
חץ שחור המצביע למטה
מחשבון - ומסמך עם גראף עוגה
2

איסוף מסמכים והכנת הדוחות

על ידי המחלקות המקצועיות

חץ שחור המצביע למטה
  • חתימה דיגיטלית על ייפוי כוח ופתיחת תיק ברשויות באינדיגו עובדים רואי חשבון המוסמכים לייצג לקוחות מול הרשויות, כך נחשב עבורכם את ההחזרים באופן הבטוח ביותר.
  • איסוף טפסי 106 מכלל המעסיקים.
  • השגת מסמכים מחברות ביטוח, עמותות, גמלאות מביטוח לאומי ועוד.
  • השלמות הנדרשות מהלקוח במידת הצורך לצורך בדיקת החזר מס.
חץ שחור המצביע למטה
כף יד ומעליה מטבע מעופף
3

הודעת החזר וקבלת הכסף

ליווי אישי עד להעברה ממס הכנסה

  • ליווי אישי עד להעברה ממס הכנסה.
  • הגשת הדוח למס הכנסה.
  • ליווי אישי עד לקבלת ההחזר המלא ממס הכנסה – ישירות לחשבון הבנק שלך.

החזרי מס – המדריך המלא לנישום המתחיל

מרבית תושבי ישראל משלמים מדי חודש לרשויות המס סכומי כסף לא מבוטלים. אולם, בין אם בשל שיטת חישוב תשלומי המס החודשיים, בין אם בשל חוסר מודעות לנקודות המס להן אתם זכאים ובין אם בשל חוסר מודעות לחוק, ייתכן ששילמתם לאורך השנים מס שלא לצורך. פנו אלינו, ונדאג שתקבלו את כל המס העודף ששילמתם ב – 6 השנים האחרונות.

מס הכנסה – חישוב על בסיס הדוח השנתי

על פי סעיף 131(א)(1), ואולי יתכן שבנגד למה שידעתם, מחויב כל אזרח ישראלי, מעל גיל 18, להגיש דוח שנתי, עם סיומה של כל שנת מס, זאת לשם חישוב שיעור מס ההכנסה שעל היחיד לסיים. נקודה זו, מעלה לנו התושבים, שתי שאלות עיקריות.

קודם נבהלים - למה לא שלחתי עד עכשיו?

הסיבה שבגינה טרם שלחתם דו"ח שנתי, גם בגיל 45, היא המשך הוראות החוק. פקודת מס הכנסה מעניקה פטורים שונים לסוגי אוכלוסיות שונים, לרבות פטורים המוענקים על ידי שר האוצר. משכך, החובה כיום מוטלת בעיקר על עצמאיים, וכן על יחידים אשר נבחרו באופן פרטני על ידי הרשויות.

שאלה שנייה –איך הם יודעים כמה אני צריך לשלם?

כאמור, תושבי ארץ ישראל, המשלמים בגין הכנסותיהם למס הכנסה, משלמים מס בהתאם לסך הכנסותיהם השנתיות, אשר יבחנו בסוף שנת המס. אולם, כפי שרובנו (או לפחות מי שמציץ בתלוש השכר) יודעים, מס הכנסה יורד ממשכורתנו מדי חודש.

הסיבה לירידה זו היא שיטת התשלום הנהוגה בישראל. הן בעבור עצמאיים המשלמים מקדמות, והן בעבור שכירים אשר משלמים מראש על בסיס שכר קודם או צפוי, נדרשים תשלומים בטרם התגבש הסכום בגינו יש לחייב במס.

חוסר התאמה בין ציפייה למציאות

השיטה האמורה מקימה לא מעט תקלות, והראשונה שבהן היא תשלומי יתר או חסר. לא פעם עולה כי אדם שילם מס מעבר לנדרש, או לחילופין, שילם מס בחסר, זאת בשל החישוב הלקוי של רשויות המס.

לעניין זה, הדוגמה הטובה ביותר שניתן להציג היא החלפת מקום העבודה במהלך השנה.

קצת מספרים – שינוי מקום העבודה

ניקח את עדי, סטודנטית בשלהי התואר, אשר משתכרת בשכר העומד על 4,000 שקלים בחודש. בגין שכר זה, תשלם עדי את מדרגת המס הראשונה בלבד, היא 10%, קרי, 400 שקלים בחודש.

במהלך שנת המס, עם סיום התואר בחודש אפריל, החליפה עדי את מקום עבודתה, וכעת היא מרוויחה כ – 10,000 שקלים בחודש. בגין השכר אשר חוצה את מדרגת המס הראשונה, תשלם עדי מס העומד על 14%.

כאמור לעיל, שיעור ההכנסה של עדי יחושב רק עם סוף השנה. בעת החישוב, נראה כי בחישוב שנתי, עדי לא עברה כלל את מדרגת המס הראשונה, ומשכך, שילמה לחינם שיעור מס גבוה יותר. מצבים אלו מקימים זכאות לקבלת החזרי מס.

מחשבון החזר מס

באתר רשות המיסים קיים מחשבון החזרי מס, אשר בוחן האם וכמה כסף מגיע לכם מרשויות המס. חיפוש מהיר בגוגל של הביטוי "סימולטור לישוב מס הכנסה שנתי" יביא אתכם אל האתר המיועד. לאחר מילוי פרטי ההכנסות שלכם בשנת המס הנוכחית או אחת מ – 6 הקודמות, תוכלו לבחון את זכאותכם להחזר.

אינדיגו פיננסים
אינדיגו פיננסים

החזרי מס הכנסה – שווה לכם הרבה כסף

כפי שנראה, במצבים אלו, אשר קורים לחלק לא מבוטל מהאוכלוסייה, שווים כסף, המגיע לכם בדין. משכך, בחינת זכאותכם להחזרי מס, וכן דרישת התשלומים המגיעים לכם, אינה מילה גסה.

אולם, נציין כי המצב שתואר לעיל אינו היחיד שבגינו ניתן לקבל מס הכנסה. לשכירים ובפרט, וכי שיבואר במאמר, בעבור נישומים רבים, ישנה אפשרות לקבלת זכאות להחזר.

החזר מס לשכירים – לאורך 6 שנים!

לאחר שראינו כי לא פעם תקום זכאות ליחידים לקבלת החזרי מס בעבור שנת מס מסוימת, יש לעמוד על פרק הזמן העומד לרשותכם. בניגוד לתפיסה הפסימית, אשר תוביל אתכם לחשוב כי עם סיום שנת מס הכסף אבד, המצב מעט שונה.

בהתאם לסעיף 5(1) לחוק ההתיישנות, מעניק מס הכנסה אפשרות לתביעת ההחזרים באופן רטרואקטיבי עד 6 שנים משנת המס הנוכחית. כלומר, באם מצאתם בשנת 2021, כי בעת מעברי העבודה בעבר מיסו אתכם ביתר, תוכלו לדרוש החזרי מס בגין תשלומים לרשות החל משנת 2015 ועד למועד הנוכחי!

החזרי מס שלילי – אפיק החזר שמשלים הכנסה

לצד האפיק המדובר לשכירים, אשר לא פעם יזכו לקבלת החזר בשל תשלומי יתר הנובעים מטעות המעסיק או רשות המס, ישנו אפיק החזר מס משמעותי העומד לעצמאיים, אשר מקל על הקושי הכלכלי במקרים שזה עולה. הכירו את החזר המס השלילי.

החזרי מס שלילי, או בשמו השני, מענק עבודה, נועד להעניק ליחיד שכר מחייה ראוי מינימלי. ככל שאדם לא עומד ברף ההשתכרות אשר נקבע בחוק, הוא יהא זכאי לקבלת תשלומים עודפים מהמדינה, המהווים השלמת הכנסה. הסכומים הניתנים במסגרת החזרי מס שלילי נעים בין עשרות שקלים בודדים, אך יכולים להגיע עד לכדי 4,000 שקלים בחודש.

נקודות חשובות – אופן הבחינה ותנאיי המינימום

לעניין החזרי מס שלילי יש לציין שתי נקודות. ראשית, סך הסכומים, אשר יילקחו בחשבון לעניין החזר מס שלילי, הם גם השכר המתקבל, וגם הטבות שונות הניתנות מטעם המעסיק, לרבות תשלום על לימודים, החזקת רכב וכו'.

שנית, יש לציין שככל שנישום, שאינו משתכר באופן הולם, מחזיק בנכס מקרקעין בשיעור העולה על 50%, זאת בנוסף לדירת מגוריו, הוא לא יהא זכאי לקבלת ההטבה האמורה.

לקבל החזר כספי מהמדינה

ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים

נגן וידאו

ממליצים עלינו

5/5

לא רק תיאום ציפיות לקוי – אפיקי קבלת החזרי מס

מעבר להסדר הלקוי שצוין לעיל, הוא תשלום מס הכנסה מראש על בסיס ציפיות, המקים זכאות להחזר לרבים מאיתנו, ישנן 2 סיבות עיקריות נוספות, בגינן זכאים רבים מתושבי ישראל לקבלת החזרי מס, הנובעות מחוסר מודעות. הראשונה היא נקודות הזיכוי והיעדר השימוש בהן, והשנייה היא הטבות מס המוקנות בדין.

נקודות זיכוי – הסיבה הראשונה לחיסכון במס

נקודות מס הן הטבות, ואותן מעניקה המדינה לשורה שונה של תושבים מתוך דאגה לרווחתם הכלכלית. לאחר חישוב הסכום הסופי בגינו יש לחייב את הנישום במס, מגיעות נקודות המס ומפחיתות את שיעור הקרן המדוברת.

נכון לשנת 2020, כל נקודת זיכוי שוות ערך לכ– 219 שקלים בחודש, הם 2,628 שקלים בשנה, ואלו נצברות. כך, ככל שאדם צבר 8 נקודות זיכוי לשנת מס מסוימת, יופחת מסכום התקבולים, בגינם הוא צריך לשלם מס, סכום של 21,024 שקלים. אז מי זכאים לקבלת נקודות זיכוי ממס הכנסה?

לא רק בגין תעסוקה – החזר מס בגין מחלה

לא פעם, התפרצות מחלה בקרב אדם תביא לקשיים כלכליים למשפחה, הנובעים בשל עלויות הטיפול היקרות, ולעיתים בשל אובדן כושר העבודה של המפרנס העיקרי בבית. משכך, דוגלת מדינת ישראל במדיניות רווחה, אשר נועדה לסייע כלכלית למשפחות אלו.

לאחר קבלת שיעור אחוזי נכות, מטעם הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, יוכל אדם לזכות להנחה משמעותית בתשלומי מס, וככל ששיעור הנכות שלו עולה על 89.1%, בין אם בשל מחלה אחת ובין אם בשל חישוב משוכלל, יהא זכאי לפטור מלא מתשלום מס.

החזר מס בגין מחלה | החזר מס אובדן כושר עבודה | החזר מס לנכים | החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי

אחרי שתרמתם, מקבלים בחזרה – נקודות זיכוי ממס למשרתי חובה

מתוך הבנה כי אלו תרמו את מרבית שנותיהם היפות למדינה, מסיימי שירות חובה, הן בצבא ההגנה לישראל והן במסגרת השירות הלאומי, נקודות זיכוי ממס הכנסה בדרגות משתנות, אשר יעניקו להם הנחת מס בסכומים הנעים בין 5,256 – 2,628 שקלים בשנה.

ההטבה תינתן החל מחודש לאחר יום השחרור, ותלווה את המשוחררים הטריים לאורך 36 חודשים. לאור העובדה שאלו עובדים לא פעם בעבודות מזדמנות או מועדפות, בהן השכר לא מבין הגבוהים במשק, לא פעם אלו לא ישלמו מס כלל.

השכלתם? – קבלו הטבת מס

למרות שההסדר בעבור מסיימי הלימודים פחות טוב מההסדר אשר ניתן בעבר, ראוי לציין את ההטבות האמורות. בגין סיום שורה של לימודים, בהם לימודי תואר ראשון, שני, דוקטורט ישיר, רפואת שיניים וכן לימודי תעודת הוראה ומקצוע, תזכו לקבל נקודות מס בהיקפים משתנים, אשר ילוו אותכם לאורך התקופה שלאחר הכניסה לשוק העבודה.

יש לציין כי בעוד חלק מההטבות האמורות נצברות, דוגמת ההטבה הניתנת בגין תואר ראשון ותואר שני, חלק מההטבות המדוברות הן חליפיות. לכן, ככל שאתם עונים על מספר קריטריונים בנושא זה, יש לברר את הנושא אל מול יועץ מוסמך.

הסיבה השנייה לחיסכון במס – פטורים על פי חוק

בניגוד למצב שתואר לעיל, בו אוכלוסיות מוגדרות מראש מקבלות הטבה לאורך זמן מוגבל, הפטורים המדוברים עומדים לכל אדם, ומעוגנים בחקיקה כלפי כל אזרח באשר הוא.

פטורים אלו לא פעם יביאו לתשלום מס מופחת משמעותית מהנדרש במצב העניינים הרגיל, ומשכך, יכולים לחסוך לכם לא מעט כסף. אולם, בדומה לכל גוף כלכלי אחר בעולם, מס הכנסה יודע לקחת כסף, אך בשביל החזר, תצטרכו לעבוד, או לכל הפחות – לבקש.

עולם הנדל"ן – לא צריך נקודות

הדוגמה הטובה ביותר בעבור הפטורים המצויים בעולם הנדל"ן (מידע על החזרי מס נדל"ן), אשר יכולים להקים לכם החזר די משמעותי, נובעת מהפטורים העומדים למס השבח.

למי שאינו בקיא, מס שבח הוא מס אשר משולם בעת מכירת הנכס, בעד הרווח היחסי שעלה לבעליו. כלומר, באם נכס נרכש נכס ב – 1.2 מיליון שקלים, ונמכר בכ – 1.5 מיליון שקלים, מס השבח יוטל על 300 אלף שקלים, הם הרווח מהנכס, בלבד.

כיום, הפטור העיקרי העומד ממס שבח נובע מתקופת החזקת הדירה. כיום, ככל שאדם מחזיק בדירת המגורים שלו לאורך 18 חודשים או יותר, יזכה לקבל פטור מתשלום מס הכנסה. היות ודירות מגורים נמכרות בסכומים משמעותיים, מומלץ לבחון את שאר הסדרי הפטור הקיימים בתחום, בטרם מכירת הנכס.

השקעות בשוק ההון – קיזוז הפסדים

גם משקיעים בשוק ההון זכאים לא פעם להחזרי מס בשיעורים שונים. בגין רווחים בשוק ההון, על יחידים מוטלת חובת מס בשיעור 25%, הוא מס רווח הון. כמו כן, כידוע, לא ניתן לקבל החזרי מס בגין הפסדים אותם צבר היחיד לאורך השנים.

אולם, ייתכן שלא ידעתם, אך במהלך שנת מס ניתן לקזז את ההפסדים שנחלתם אל מול הרווחים אותם גרפתם. כך, באם ביום פלוני במהלך השנה הרווחתם בעסקה אחת 2,000 דולר, ובעסקה אחרת הפסדתם 500, תיאלצו לשלם מס רווח הון בגין 1,500 שקלים בלבד.

לעניין זה נציין כי בעוד רשויות המס יודעות לגבות מס בגין כל עסקה המסתיימת ברווח במועד המימוש, לשם קבלת ההחזרים, כאמור לעיל, יש לפנות אל הרשויות לבחינת זכאות וקבלת הכסף.

בדיקת החזר מס

כאמור לעיל, ניתן לבצע בדיקת החזר מס שתאשר כי ההיתכנות של זכאותכם להחזר בלא בעיה ממשית. בעזרת כניסה לאחד מהמחשבונים המצויים ברחבי האינטרנט, ובכללם אלו שבאתר מס הכנסה, תוכלו לבחון האם וכמה מגיע לכם.

אולם, כפי שתראו לאחר פתיחת האתר, מדובר על בירוקרטיה סבוכה למדי. במסגרת הבדיקה, יהא עליכם להמציא סכומי תקבולים ב – 6 השנים האחרונות, עיגונם, קבלת טפסים שונים ממעסיקים וכו'.

בדיקות זכאות להחזר מס – פנייה למומחים כפתרון הנכון

פנייה למומחים בתחום, אשר יבצעו עבורכם בדיקת החזר מס המזהה זכאות, ולעיתים גם את מימושה, יכולה להקל עליכם בשני מישורים עיקריים.

ראשית, פנייה למומחים תאפשר חיסכון בזמנכם היקר. בשל העובדה שאינכם מקצועיים בתחום, לא פעם תבצעו טעויות שנובעות מחוסר ידע, ועלולות לבזבז זמן רב. שימוש בשירותיו של יועץ מס מקצועי יחסוך את טעויות אלו, ויאפשר לכם לפנות את זמנכם לדברים חשובים יותר.

שנית, ובהמשך לעניין הזמן, עומד משך הזמן עד לקבלת הכספים. על אף שניתנות לכם 6 שנים לקבלת החזר מס, השתהות יכולה להביא לאיבוד כספים חשובים. משכך, העברת המושכות לידי יועץ מס מקצועי יכולה לדאוג שתקבלו את כל הכסף המגיע לכם, ובמהירות האפשרית.

עובדים איתנו

מידע נוסף

למידע נוסף בנושא החזרי מס

החזר מס להורים גאים

במשך שנים נאבקו זוגות חד מיניים בהכרתם מהמדינה ובפרט מרשויות המס, שלא העניקו כלל החזרי מס ונקודות זיכוי על גידול ילדים. החל משנת 2013 ובעקבות

למידע נוסף >>

החזר מס לסטודנטים

החיים הסטודנטיאליים מלאים באתגרים חדשים, למידה, עשייה, חברה וכמובן – הכוונה לקריירה. ועם כל אלו, הבוגרים זכאים גם למגוון הטבות שנועדו לעודד אותם להמשיך את

למידע נוסף >>

החזרי מס בפריפריה

אם עברתם להתגורר רק לאחרונה בישוב ספר, או במילים פשוטות – בפריפריה הישראלית, ייתכן שאתם צפויים לקבל החזרי מס עקב תושבות במקומות אלו. אז מי

למידע נוסף >>

החזר מס שלילי

עובדים שאינם מרוויחים מספיק מעבודתם זכאים לקבלת מס הכנסה שלילי, כלומר מענק עבודה שנועד לתגמל גם עובדים שפועלים בשכר נמוך. אם עבדתם בעבודה מתחת לשכר

למידע נוסף >>

כתבו עלינו

נגן וידאו

על החזרי מס לשכירים / נאור אזולאי

נגן וידאו

על החזרה לשגרה / מאחורי הכסף