החזר מס שכיר

אם אתם עובדים שכירים, אנחנו לא צריכים לספר לכם על תשלומי המס שאתם משלמים בכל חודש שנלקחים היישר מהמשכורת שלכם. אנחנו כן נספר לכם, שיש סיכוי לא רע, שתהיו זכאים לקבל החזר מס שכיר. החזרי המס יכולים להגיע לסכומים לא מבוטלים של מאות ואלפי שקלים. אם אתם שכירים, המשיכו לקרוא וגלו האם אתם זכאים לכסף בחזרה:

 

החזר מס שכיר שלב אחר שלב

ברור לנו שתחום המיסים הוא לא תחום פשוט אך כן חשוב להכיר את המושגים הבסיסיים. כך תוכלו להבין איך נקבע חישוב תשלום המס שאתם משלמים והאם אתם זכאים להחזר מס.

ראשית, חישוב תשלום מס

גובה המס הנדרש לתשלום נקבע על פי שני קריטריונים:

  1. מדרגות מס – אלו אחוזי המס הנדרשים לתשלום והם בנויים כמו מדרגות. ככל שההכנסה שלכם תהיה גבוהה יותר, כך גובה המס הנדרש לתשלום יהיה גבוה יותר. אחוזי המס בנויים כמו מדרגות, כך שאתם משלמים את מלוא גובה המס על סכום המדרגה ואת ההפרש על המדרגה שאחריה. מדרגות המס מונעות מצב בו המשכורת ברוטו גדלה והנטו קטן. בצורה זו, ככל שההכנסה גבוהה יותר, שכר הנטו גם יהיה גבוה יותר.
  2. נקודות זיכוי – אלו הן הטבות מס שניתן לצבור על ידי עמידה בקריטריונים שונים. כל תושב במדינת ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי כאשר הנשים מקבלות תוספת של 0.5 נקודות זיכוי. ישנם קריטריונים שונים שמזכים בנקודות זיכוי נוספות בהיקף שונה. קריטריונים כמו: הורות לילדים, סיום לימודים אקדמיים, התגוררות בעיר פריפריאלית ועוד.

מכפילים את המשכורת החודשית ב- 12 ולפי ההכנסה השנתית הצפויה, קובעים את אחוז המס הנדרש לתשלום.
נכון לשנת 2022, נקודת זיכוי שנתית אחת שווה 2,676 ש"ח, כאשר היא שווה בחודש 223 ש"ח. מנכים את שווי נקודות הזיכוי לאחר חישוב אחוז המס וזהו סכום המס הנדרש לתשלום.

 

אז מי זכאי להחזר מס?

בטח אתם יודעים כי תשלום המס משולם מדי חודש, אך בפועל התשלום הסופי והמחייב מחושב באופן שנתי. זו הסיבה העיקרית שיש פערים בין התשלום ששולם בפועל ולפי התשלום שיש לשלם לאחר החישוב הסופי.

כל עובד יכול להיות זכאי לקבל החזר מס שכיר, במקרים הבאים הסיכוי לקבל את ההחזר עולה:

  • אם במהלך השנה החלפתם עבודה.
  • אם במהלך השנה היה שינוי בגובה המשכורת שלכם.
  • אם במהלך השנה הפסקתם את עבודתם או יצאתם לחל"ת.
  • אם אתם זכאים לנקודות זיכוי שלא מומשו.

אם אחד או יותר מהמקרים שתיארנו קרה לכם, רוב הסיכויים שתהיו זכאים לקבל החזר מס שכיר.

 

החזר מס שכיר

איך מקבלים החזר מס שכיר?

על מנת לקבל את הכספים העודפים ששילמתם בחזרה, עליכם להגיש בקשה להחזרי מס לרשות המיסים. ניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי דרך הדואר, פנייה לסניף הפיזי או באופן מקוון דרך אתר האינטרנט. בנוסף, תוכלו לפנות לחברה מקצועית שתבצע עבורכם את התהליך.
אל הבקשה תצטרכו לצרף את הטפסים הבאים:
– טופס 135. זהו טופס בקשת החזרי מס לשכירים.
– תלושי משכורות או טפסי 106 מהמעסיק. אם עבדתם אצל יותר ממעסיק אחד, צרפו טפסים מכל מעסיק.
– כל טופס נוסף שמהווה אישור על זכאותכם לקבל החזר מס.

לאחר הגשת הבקשה, היא תיבדק ואם תימצאו זכאים, תקבלו החזר כספי ישירות לחשבון הבנק שלכם.

 

הגשת בקשה להחזרי מס בדיעבד

ניתן להגיש בקשת החזר מס הכנסה לשכירים עד 6 שנים אחורה. הגשת בקשה לשנת מס 2016 תעשה עד סוף שנת 2022. זוהי בשורה משמחת במיוחד עבור שכירים. כך, גם אם לא ידעתם שאתם זכאים להטבה מסוימת, תוכלו לקבל את הכסף בדיעבד. הסכומים מצטברים, חודשים הופכים לשנים וסכומי הכסף מכובדים למדי.

 

לסיכום, אל תזלזלו בהחזרי מס – הם שווים הרבה!

שכירים רבים לא רוצים להתעסק בנושאי המיסים והם סומכים על חשבי השכר שיבצעו את העבודה בשבילם. ברוב המקרים המצב באמת כך אך במקרים מסוימים, לא ניתן למנוע את התשלום העודף למס הכנסה ולכן יש לדרוש אותו בחזרה.

חברת אינדיגו היא חברה מקצועית עם ניסיון רב. דרכנו תוכלו לבצע בדיקת זכאות להחזר מס ואף להגיש את הבקשה באופן מהיר וקל. אם לעולם לא הגשתם בקשה להחזר מס, החזר מס שכיר יכולים להגיע לאלפי שקלים ואנחנו בטוחים שלא תרצו לוותר עליהם.

 

אם הייתי באבטלה לפני כשלוש שנים, אני עדיין זכאי להחזר?

סביר להניח שתהיה זכאי להחזר מס, ניתן לדרוש החזר מס שכיר עד 6 שנים אחורנית. שימו לב כי יש צורך להגיש בקשה נפרדת עבור כל שנת מס, בנוסף הטפסים עבור כל שנה שונים ולכן מומלץ לפנות לאנשי מקצוע.

האם ניתן להגיש בקשת החזר מס שכיר דרך האינטרנט?

בהחלט. ניתן להגיש בקשות שונות דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים. לדוגמה, תיאום מס או החזר מס אונליין.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון