החזר מס בפשיטת רגל

מידע קריטי על החזר מס בפשיטת רגל

אם חלילה אתם בתהליך פשיטת רגל, וגיליתם שאתם זכאים להחזר מס מסיבות שקדמו לבקשה לפשיטת רגל, חשוב שתבדקו טוב אם נכון לכם לבקש את ההחזר עכשיו. בדיוק בשביל זה המומחים של אינדיגו פיננסים הכינו מדריך פיננסי לנושה בפשיטת רגל.

אנשים בתהליך פשיטת רגל, נדרשים להתמודד במשך שנתיים שלוש לכל הפחות, עם מצב בו רוב ההכנסות שלהם עוברות לקופת נשייה מסודרת, עד לתקרת הסכום שנקבעה בבית המשפט.

במקביל, הם צריכים לעבור שיקום כלכלי הכולל כמה פעולות אפשריות, כמו גם קורס ייעודי לכלכלה נבונה.

לכן, נדרשת חשיבה מעמיקה, האם נכון לבקש החזר מס בפשיטת רגל, כדי שלא לעורר את מערכת המשפט עליכם, אם אכן אתם במצב של חדלות פרעון, שלא תסתבכו עם החוק והמשפט בארץ.

בואו נדבר על זה.

 

החזר מס בפשיטת רגל

מי נקרא שיש לו חדלות פרעון?

דיני פשיטת רגל קובעים שיש להגדיר את החייב לפי שני תנאים מרכזיים:

  1. מי שעשה מעשה פשיטת רגל, או שנעשה לו מעשה זה.
  2. מי שבעת מעשה פשיטת הרגל, התקיים אצלו אחד מהתנאים הבאים:
  • החייב היה בישראל בזמן פשיטת הרגל
  • מקום המגורים הרגיל שלו הוא בישראל
  • היה/ יש לו מקום מגורים בישראל גם אם הוא התגורר במקום אחר.
  • ניהל עסקים בישראל- באופן עצמאי, או על ידי מורשה/ מנהל מטעמו.
  • היה חבר בחברה/ התאגדות/ התאחדות או שותפות שניהלו עסקים בישראל.

מטרת פשיטת הרגל היא להשלים את החובות לנושים שלו, ורק את היתרה להעביר לחייב (אם ישנה כמובן).

בית המשפט עושה חשבון של ההכנסה הצפויה לחייב, ומגדיר כמה הוא צריך להכניס לקופת הנשייה. החישוב הוא רק על בסיס הכנסות צפויות (משכורת, דיבידנדים, פנסיה, קצבאות ועוד), ולכן חשוב לכלכל את הצעדים בחכמה כאשר מדובר על הכנסות לא צפויות כמו החזר מס בפשיטת רגל.

במצבים כאלו, עלולים להסתבך מול בית המשפט והנאמן, שהם אלו שקוצבים לו כמה הוא יכול להשאיר אצלו, וכמה הוא נדרש להעביר לקופת הנשייה.

שימו לב, כיום יש הבדל בין חובות של מעל או מתחת לסכום של 150 אלף שקלים, בסכום שמתחת לו, ניתן לפתוח בקשה מקוונת להליכי חדלות פרעון של חייב, שהם קצרים ופשוטים, אך בחובות שמעל סכום זה, יש הגבלות על החייב, ולרוב יהיה קשה לו לקבל הכנסה כמו החזר מס בפשיטת רגל בצורה פשוטה וקלה.

 

החזר מס חדלות פירעון

במקרים מסויימים אפשר לקבל החזר מס בפשיטת רגל, על אף חדלות הפרעון שלו.

אך יחד עם זאת, ההחזרים עלולים לעבור באופן מלא או חלקי לקופת הנשייה שלו.

הפעולה הזו לא גורמת לו לתועלת ישירה של שימוש להוצאות, אלא עקיפה, של החזר החובות שלו בצורה מהירה יותר, וקיצור התהליך.

שימוש להוצאות פרטיות שלו יהיה כפוף להחלטת הנאמן ובית המשפט.

הכנסה לא צפויה עלולה להחשב בעיני בית המשפט כהליך לא תקין, עד כדי ביטול הפטר החובות (ביטול ומחיקה של חלק מהחובות) במקרים חריגים במיוחד.

החזר מס בפשיטת רגל נחשב להגדלה של ההכנסה, לכן רק במקרה שחל שינוי משמעותי בחיים שלכם לאחר קביעת התכנית הכלכלית, כמו חלילה מחלה או פגיעה המחייבת הוצאות רבות, במקרה כמובן שאתם אלו שצריכים לטפל בבן המשפחה ועלויות הטיפול הן על חשבונכם, ייתכן ותוכלו לקבל את החזר מס בפשיטת רגל לחשבון שלכם.

אך כל זה, בכפוף להחלטת בית המשפט והנאמן בלבד, אל תגישו בקשת החזר מס בפשיטת רגל, אם לא התייעצתם עם מקבלי ההחלטות, כדי שלא תעמדו מול שוקת שבורה ותאלצו להתמודד מול נזקים בלתי הפיכים לתכנית השיקום הכלכלית שלכם.

 

כספים מוגנים בחדלות פרעון

על פי פקודת פשיטת הרגל, יש הבדל בין החזרי מס לכספי קופת גמל ופנסיה.

באופן כללי, נכסיו של פושט רגל מוקנים לנאמן, ומחולקים בין הנושים. פרט לכספים מסויימים שמוחרגים ונחשבים מוגנים, אותם אסור לממש, או שאפשר לממש רק בסיבות מסויימות מאוד.

כספים מוגנים הם צרכי אוכל, ביגוד, תשמישי קדושה, כלים ומטלטלים ההכרחיים לצורך פרנסתו של החייב, כלים ומטלטלים הנחוצים לחייב בגלל נכותו, חיות מחמד, גמלה מהביטוח הלאומי. קופת גמל, פנסיה, ביטוח מנהלים- ניתן לממש בתנאים מוגבלים ובאישור בית המשפט.

חוק זה הוא לטובתכם, כדי להבטיח שתוכלו לעמוד על הרגליים גם בהמשך, ושחסכונותיכם לא יעוקלו לטובת החזרי החוב, וישאירו אתכם ללא עתודות כלכליות. מנגד, כספי החזר מס בזמן פשיטת רגל, לא נחשבים מוגנים, ולכן החזר מס עלול להישלח לקופת הנאמן.

אם זו המטרה שלכם, לקצר את זמן כיסוי החוב, ולמלא את הקופה במהירות, מה טוב. רק חשוב שתתאמו זאת עם הנאמן. אך אם המטרה שלכם היא שימוש פרטי בכסף, אתם עלולים להיתקל בהתנגדות עד כדי ביטול הגנת החוק עליכם כבעלי חדלות פרעון.

לכן חשוב שתדעו איך לבחור חברה להחזרי מס, כדי לעשות את זה הכי נכון שאפשר.

 

אינדיגו פיננסים- לרווחה האישית שלכם

אם יש לכם החזרי מס שאתם זכאים להם, נעזור לכם לעשות את זה הכי נכון והכי טוב במצבכם.

החזר מס בפשיטת רגל, מאפשר לכם מרווח נשימה, אך כאמור, עלול לסבך אתכם קשות.

נשמח לעזור לכם עם הצוות המקצועי שלנו, הכולל גם עורכי דין הבקיאים בנבכי החוק המורכבים, ולהעזר בנסיון העשיר שצברנו, המאפשר לנו לספק פתרונות לסוגיות המס המורכבות ביותר.

חשוב לנו שתהיו רגועים ככל הניתן.

תוכלו להישען על הגב המקצועי שלנו, ולקבל את השירות המדוייק ביותר עבורכם, הכולל שיקלול של כל הסיכונים והרווחים, והדרכה מדוייקת למי לפנות ואיך לבצע את החזר מס בפשיטת רגל, כך שתהנו מהכסף בלי לסכן את מה שכבר הצלחתם לתקן בעמל.

בנוסף לעורכי הדין, אנו מחזיקים במשרד של אינדיגו פיננסים את כל בעלי המקצוע הרלוונטים, כמו יועצי מס, רואי חשבון, סוכני ביטוח ועוד עשרות עובדים מקצועיים, ועד כה החזרנו מעל רבע מליארד שקלים ללקוחותינו. היו סמוכים ובטוחים שגם את הבעיה שלכם נפתור על הצד היותר טוב!

צרו איתנו קשר ותתחילו לנשום לרווחה.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את השאלון לחישוב החזר מס צפוי
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון