החזר מס רכישה על קרקע

אם קניתם קרקע להשקעה או למגורים או שאתם מתכננים לקנות, אתם בוודאי יודעים שעליכם לשלם מס רכישה. יש חובת תשלום על המס אך המדינה לא רק לוקחת, היא גם מחזירה. במקרים מסוימים תוכלו לקבל החזר מס רכישה על קרקע.

מדובר על כספים לא מבוטלים שתוכלו לקבל בחזרה. ידע הוא כוח, עליכם להכיר באילו מקרים ניתן לקבל את ההחזרים, כך תוכלו להכיר את העסקה שאתם מבצעים טוב יותר ולדאוג שיישאר לכם יותר כסף בכיס. מס רכישה המדריך המלא במאמר הבא, המשיכו לקרוא:

 

מה ההבדל בין מס רכישה למס שבח?

מיסים על נכסים הם המיסים הגבוהים ביותר שתתקלו בהם בישראל. זאת מאחר והערך הכספי של נכסים גבוה יותר מכל דבר אחר שאתם קונים או מוכרים. מס רכישה הוא מס הנדרש לתשלום, הוא אחוז מתוך סכום הרכישה בעת קניית נכס.

המדינה קובעת מס רכישה על מנת להגביל רכישות מסוימות ולמנוע עליות מחירים. מס שבח הוא גם מס הנדרש לתשלום, הוא אחוז מסוים מתוך הרווח על המכירה.

כפי שתוכלו לראות, מס רכישה משולם על קניית נכס ואילו מס שבח משולם על מכירת נכס (רק אם הוא נמכר ברווח).

 

מתי ניתן לקבל החזר מס רכישה על קרקע?

אם אדם רוכש קרקע באזור שעדיין לא מפותח ב- 100%, הוא יכול לדרוש החזר מס רכישה על הקרקע ששילם. המדינה מבינה שאדם רכש נכס שעדיין לא מפותח, ייקח זמן עד שהפיתוח הסתיים והיא יכולה להקל עליו ולבוא לקראתו באמצעות החזר מס.

במקרים מסוימים ניתן לקבל החזר מס רכישה במכירת דירה שניה וגם אם מגיע פטור או הנחה בתשלום המס.

 

החזר מס רכישה על קרקע

בדיקת זכאות להחזר מס

ראשית, לפני שתגישו בקשה להחזר מס, בצעו בדיקת החזר מס ובדקו את מצב התפתחות האזור של הקרקע שלכם. כדי לבדוק זאת תוכלו לפנות לחברה שמכרה לכם את הקרקע ולשאול על מצב התפתחות האזור. בנוסף, תוכלו לפנות לאיש מקצוע שמכיר את התחום ואת האזור בו קניתם את הקרקע. כך תוכלו להבין האם הבקשה שלכם מוצדקת והאם יש סיכוי שתקבלו החזרי מס.

חשוב לנו לציין כי גם אם אתם לא בטוחים שאתם זכאים לקבל את ההחזר, תוכלו להגיש את הבקשה. רשות המיסים תבדוק את הנושא ואם תהיו זכאים לכספים, תקבלו אותם בחזרה. מאחר ומדובר על כספים גבוהים, הגשת הבקשה יכולה להיות מאוד משתלמת.

 

החזר מס רכישה על קרקע – תהליך הגשת הבקשה

על מנת לקבל את ההחזרים, עליכם למלא טופס שנקרא "בקשה לתיקון שומה". את הטופס יש להגיש לרשות המיסים בצירוף מסמכים מתאימים ולבקש החזרי מס. ניתן לקבל החזרי מס בדיעבד ולכן גם אם עבר זמן מאז שרכשתם את הקרקע ושילמתם מס רכישה, כדאי לכם להגיש את הבקשה.

 

האם משתלם להגיש בקשת החזר מס רכישה על קרקע?

בוודאי. מס רכישה הוא אחד המיסים הגבוהים ביותר הנדרשים לתשלום. גם אם מדובר על החזר מס רכישה חלקי או זעום, עדיין מדובר על סכום כספי לא מבוטל. תוכלו להגיש בקשה עבור החזר מס רכישה על קרקע בעצמכם או לשכור את שירותיה של חברה מתמחה.

גם אם תשלמו לה עמלה מתוך סכום ההחזר, עדיין מדובר על תהליך משתלם. זכרו כי הכסף הזה שייך לכם ואתם רשאים לדרוש אותו בחזרה.

בחברת אינדיגו, יעמדו לרשותכם צוות של מומחים שיוכלו ללוות אתכם בכל שלב בתהליך. על מנת לקבל את ההחזרים, יש להכיר את התחום על בוריו ולהגיש בקשה מדויקת לרשות המיסים.

פנו אלינו ושחררו את הנטל של הגשת הבקשה. תוכלו להישאר בראש שקט ולסמוך עלינו שנבצע עבורכם את התהליך באופן הטוב ביותר, עד שסכומי ההחזר יחזרו אליכם לבנק. 

 

לסיכום, לא מוותרים על החזרי מס!

המדינה לא רק לוקחת כספים, היא גם מחזיר בחזרה. זו הסיבה שאם רשות המיסים מאפשרת את האופציה להחזיר כספים, אתם חייבים לפעול על מנת לדאוג שאלו יוחזרו אליכם.

החזרי מס הם לא תחום קל או פשוט אבל אין זה אומר שצריך לוותר עליהם. אם אתם לא בטוחים כיצד להגיש את הבקשה או אם התהליך נשמע לכם ארוך ומסורבל, פנו לחברת אינדיגו.

נעזור לכם בתהליך הגשת הבקשה ונקל עליכם את הדרך עד שההחזרים יכנסו לחשבון הבנק שלכם. פנו אלינו להתייעצות בהקדם והחלו לפעול למען הזכויות שלכם.

 

תוך כמה זמן ניתן לקבל את ההחזרים?

בדרך כלל, רשות המיסים משתדלת להחזיר את הכספים עד 90 יום מקבלת התשובה על בקשת החזר מס רכישה על קרקע. כמובן שלא ניתן להתחייב לזמנים מדויקים אך אם תהיו זכאים לכספים בחזרה, אתם תקבלו אותם.

 

האם ניתן לערער על החלטת רשות המיסים?

בהחלט. אם אתם חושבים כי אתם זכאים לקבלת החזר מס רכישה על קרקע, תוכלו לערער על הבקשה. במקרה כזה, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע. כך תוכלו להבין מדוע רשות המיסים סירבה להחזיר לכם את המיסים. אולי הייתה טעות בהגשת הבקשה, אולי החסרתם מידע ואולי לא הייתם ברורים מספיק.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון