רשות המיסים החזר מס תרומות

אם בשנים החולפות תרמתם, לעמותה כזו או אחרת, דעו כי מאפשרת רשות המיסים החזר מס תרומות. הישראלים מסתכלים על רשות המיסים בעין ביקורתית מאחר והיא גובה מהם כספים בכל חודש.

עם זאת, רשות המיסים מעניקה מדי שנה מיליארדי שקלים על החזרים וכן גם על החזרי תרומות. מי זכאי לקבל החזרים על תרומות ואיך ניתן לקבל החזרים על התרומות? המשיכו לקרוא:

 

מי זכאי לקבל רשות המיסים החזר מס תרומות?

בהתאם לסעיף 46 של רשות המיסים, גם שכירים וגם עצמאיים זכאים לקבל החזרי מס על תרומות ששולמו. רשות המיסים לא רק לוקחת, היא גם נותנת ומעניקה הטבות. על ידי רשות המיסים החזר מס תרומות, הרשות מעודדת מתן תרומות וגם יכולה לפקח על התנהלות העמותות הפעילות בישראל.

 

מהו גובה ההחזר שניתן לקבל?

נכון לשנת 2022, ניתן לקבל החזרי מס אם סכום התרומות עולה על 190 ש"ח. שכירים ועצמאיים (שלא מוגדרים כחברה בע"מ) יכולים לקבל החזר על סך 35% התרומות הכולל שתרמו באותה שנת מס. החזר המס מתשלום התרומות לא יעלה על 30% מההכנסה השנתית.

לדוגמה, אם שכיר השתכר במהלך השנה 100,000 ש"ח ושילם 40,000 ש"ח עבור תרומות, הוא יהיה זכאי לקבל החזר של 35% מ- 30,000 ולא 40,000 מאחר וסכום התרומות ששילם גבוה מ- 30% ממשכורתו. לכן, החזר המס שהוא יקבל יעמוד על 10,500 ש"ח.

 

תנאים נוספים לקבלת החזר מס מתרומות

הסברנו כי מאפשרת רשות המיסים החזר מס תרומות, אך גם כאן יש תנאים וסעיפים שצריך לעקוב אחריהם על מנת לקבל את ההחזרים, הנה התנאים הנוספים:
* רשות המיסים צריכה להכיר במוסד הציבורי ולתת לו אישור לפי סעיף 46. מוסד שלא יקבל אישור, לא יוכר בהחזרי המס גם אם תתרמו אליו.
* גם אם תרמתם בכמה פעמים סכומים קטנים אך סכום התרומה המצטבר עומד על יותר מ- 190 ש"ח, תהיו זכאים לקבל החזר מס.
* על מנת לקבל את החזר המס, עליכם להציג הוכחה על התרומה באחת משלושת הדרכים הבאות:
1. קבלה מקורית.
2. העתק של קבלה בצירוף חותמת "נאמן למקור".
3. קבלה ממוחשבת (כלומר אלקטרונית) שעליה כתוב באופן ברור "מסמך ממוחשב".

 

רשות המיסים החזר מס תרומות

איך להגיש בקשת רשות המיסים החזר מס תרומות?

חשוב לציין כי במקרים מסוימים, במהלך השנה ניתן לפנות למעסיק על מנת להזדכות על המס מתשלומי התרומות. אם לא ניתן או ששנת המס הסתיימה, צריך להגיש בקשה להחזר מס.

ניתן להגיש את הבקשה דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים, אחד הסניפים או דרך הדואר. לעומת בקשה "רגילה" להחזר מס בעקבות תשלום מס עודף, זוהי בקשה שמטרתה להקל על תשלום המיסים ולכן בבקשה זו צריך למלא טופס 116 "בקשה להקלה ולתיאום בחישוב ניכויי המס".

את הטופס ניתן להוריד באתר רשות המיסים. אל הטופס תצטרכו לצרף הוכחה על תשלום התרומה (לפי אחת מהדרכים שהצגנו בפסקה הקודמת) ותלושי משכורת או טופס 106 מהמעסיק. לאחר מכן תשלחו את הבקשה לרשות המיסים ושם היא תיבחן על ידי פקיד שומה.

אם אתם עצמאיים, התהליך מעט שונה. אתם תצטרכו לצרף את הקבלות לדו"ח השנתי שעליכם להגיש בסוף שנת המס.

 

החזרי מס נוספים שעל כל שכיר או עצמאי להכיר

רבים שואלים תוך כמה זמן מקבלים החזר מס, זוהי שאלה לגיטימית ופופולארית בקרב שכירים ועצמאיים. חשוב להכיר כי מלבד רשות המיסים החזר מס תרומות, ניתן לקבל החזרי מס שונים.

לרוב, החזרי מס ניתנים על תשלום מס עודף במהלך שנת המס, בעקבות שינויים במקום העבודה, פיטורים או קבלת קריטריונים לעמידה בנקודות זיכוי. תוכלו לבצע תיאום מס או החזר מס אונליין ובנוסף תבצעו בדיקת זכאות להחזרי מס. אולי תגלו כי אתם זכאים לכספים נוספים.

 

לסיכום, על כל אחד להכיר שניתן לקבל החזרי מס על תרומות

בשלב כל שהו בחיים, כולנו תורמים. בין אם זה לפני החגים, בערבי התרמה או כי גרמו לנו לפתוח את הלב. התרומה היא חשובה והמדינה רוצה לעודד אותה, זו הסיבה שניתן להזדכות על המס באופן יחסי ולכן עליכם להכיר את ההטבה.

גם שכירים שמשלמים את המס באמצעות התלוש יכולים לקבל החזרי מיסים. התנהלות מול רשות המיסים לא שמורה רק לעצמאיים וגם שכירים יכולים ליהנות מהטבות שונות.

אם תרמתם סכום משמעותי בשש השנים האחרונות, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס ולקבל כספים שבכלל לא ידעתם שמגיעים לכם בחזרה. פנו אלינו בהקדם, לחברת אינדיגו, והחלו בתהליך הפנייה לרשות המיסים. כיף לדעת שאפשר לעשות מעשה טוב ולהיות מתוגמלים עליו בחזרה.

 

כמה כסף ניתן לקבל בחזרה מרשות המיסים החזר מס תרומות?

שכירים ועצמאיים שתרמו יותר מ- 190 ש"ח בשנה יכולים לקבל 35% מסך התרומות בחזרה. אם סכום התרומות עולה על 30% מההכנסה השנתית, ההחזר יחושב מה- 30%.

אם תרמתי לפני כשלוש שנים, עדיין אוכל לקבל החזר מס?

כן. רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים רטרואקטיבית. אם תרמת לעמותה המוכרת על ידי רשות המיסים ויש ברשותך הוכחה, ניתן להגיש בקשה להחזר מס ולקבל את הכספים בחזרה.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון