החזרים ממס הכנסה

אם היינו אומרים לכם שייתכן ואתם זכאים לקבל החזרים ממס הכנסה, הייתם מוותרים עליהם? כנראה שלא.

ועדיין, יש הרבה ישראלים שלא דורשים לקבל את הכסף שמגיע להם בחזרה. החזרי מס ניתנים בעקבות תשלום יתר, שלא הייתם אמורים לשלם מלכתחילה ולכן חשוב לדרוש אותו בחזרה. חשוב להבין מי זכאי להחזר וכיצד מבקשים אותו, ועל כל השאלות נענה מיד:

 

למה בכלל צריך לקבל החזרים ממס הכנסה?

שיטת המס בישראל עובדת כך שיש חובת תשלום מס בגין כל משכורת חודשית לשכירים אך בפועל חישוב המס הקובע מחושב בסוף השנה. חשבי השכר שמחשבים את המשכורות מבצעים הערכה של הכנסה שנתית צפויה וממנה גוזרים את מדרגת המס המתאימה.

בפועל, יכולים להיות שינויים רבים במהלך השנה, כאלו שישפיעו על ההכנסה השנתית. שינויים כמו החלפת עבודה, יציאה לחל"ת, אבטלה או שינוי בגובה המשכורת החודשית.

השינויים עלולים לגרום לשינוי במדרגת המס, כך שתשלום המס יהיה גבוה או נמוך מהתשלום שכבר שולם. במצב שהתשלום ששולם גבוה מהתשלום שנדרש, העובד זכאי לקבל החזרים ממס הכנסה על התשלומים העודפים ששילם.

בנוסף לשינוי במדרגת המס, ניתן לקבל את ההחזרים גם עבור ניצול של נקודות זיכוי. נקודות זיכוי מקנות הנחה בתשלום המס. אם מסיבה כל שהי נקודות הזיכוי לא נוצלו, ניתן לקבל בחזרה את כספי ההטבה.

 

כדי לקבל החזרי מס הכנסה יש להגיש בקשה להחזר מס

מיד נפרט את כל מה שתצטרכו לדעת על הגשת בקשה להחזר מס, עקבו אחר ההוראות הבאות ותוכלו לקבל את הכספים שלכם בחזרה.

 

איך מגישים את הבקשה?

את הבקשה ניתן להגיש דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים, דרך הדואר או דרך פנייה פיזית לאחד הסניפים.

 

אילו טפסים יש לצרף לבקשה?

הטופס הראשי והמשמעותי בבקשה הוא טופס החזר מס, את הטופס תוכלו להוריד מאתר האינטרנט של רשות המיסים. שכירים יצטרכו למלא טופס 135 ואילו עצמאיים יצטרכו למלא טופס 1301. עצמאיים יגישו את הטופס כחלק מהגשת הדו"ח השנתי שלהם.

טופס החזר המס יכלול בתוכו פרטים אישיים ונתונים על הכנסות מיגיעה אישית והכנסות לא מיגיעה אישית, כלומר הכנסות מעבודה וממקורות אחרים כמו שוק ההון, השכרת דירה ועוד.

אל הטופס, יש לצרף מסמכים נוספים כמו:
– תלושי משכורת או טופס 106 מכל אחד מהמעסיקים.
– צילום המחאה או צ'ק מבוטל על מנת לאמת בעלות על חשבון הבנק.
– כל מסמך נוסף שמוכיח את זכאותכם לקבל את החזרי המס. בדרך כלל המסמכים יהיו תעודת המראות עמידה בקריטריונים של נקודות זיכוי: תעודת לידה, תעודת שחרור מהצבא, תעודת סיום לימודים אקדמאיים ועוד.

שימו לב כי גם אם תחליטו להעביר את הפנייה דרך הדואר או דרך הסניף, תצטרכו למלא טופס החזר מס ולשמור עותקים של הטפסים שהגשתם.

 

קבלת ההחזרים

אם תימצאו זכאים להחזר מס, תקבלו את סכום ההחזר ישירות אל חשבון הבנק שלכם בתוספת הפרשי ריבית והצמדה של 4%. זמני ההחזר לא קצרים, אם אתם עובדים שכירים תקבלו את ההחזר תוך שנה מיום הגשת הבקשה או בתוך שנתיים מתום השנה שבה שולם המס, לפי המועד המאוחר יותר.

אם אתם עובדים עצמאיים, את הגשת הבקשה להחזר אתם תעשו דרך הגשת הדו"ח השנתי ולכן תוכלו לקבל את הכספים העודפים ששילמתם עד 90 יום מיום הגשת הבקשה או עד ה- 31 ביולי בשנת המס לאחריה, לפי המועד המאוחר יותר.

 

החזרים ממס הכנסה

עוד מידע שחשוב להכיר

– תוכלו לבצע בדיקת זכאות להחזר מס דרך סימולטורים או מחשבונים ייעודים באתרים ברחבי הרשת או באתר רשות המיסים.

– ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורנית. אם תרצו לקבל החזרים ממס הכנסה עבור יותר משנה אחת, תצטרכו להגיש בקשה נפרדת לכל שנת מס. שימו לב כי לכל שנת מס יש טפסים שונים.

– שווי נקודות המס ומדרגות המס משתנים בכל שנה קלנדרית גם כן ולכן חשוב להכיר את הסעיפים ואת הנתונים השונים בהגשת הבקשה להחזר.

– ניתן לקבל החזרי מס הכנסה רק לאחר ששנת המס הסתיימה, כמו כן ניתן להגיש את הבקשה לאחר סיום שנת המס.

 

לסיכום, החזרים ממס הכנסה יכולים להיות יותר משתלמים ממה שחשבתם

לפי נתוני רשות המיסים, החזר מס ממוצע עומד על 8,000 ש"ח. מדובר על סכום לא מבוטל שיכול לחזור אליכם לכיס. אל תוותרו על הגשת הבקשה ואם אתם מסתבכים או לא רוצים להתעסק בבירוקרטיה, פנו לחברת אינדיגו פיננסים לקבלת עזרה.

 

באילו דרכים ניתן להגיש את הבקשה להחזר מס?

רשות המיסים מאפשרת להגיש את הבקשה להחזר דרך אתר האינטרנט שלה, עובדה זו מונעת את ההגעה לסניף או את שליחת הבקשה בדואר. כיום קל להגיש את הבקשה באופן עצמאי ולא צריך לצאת מהבית כדי לקבל החזרים ממס הכנסה.

 

האם מומלץ לבצע את הבקשה להחזר באופן עצמאי?

לא בהכרח. לעיתים, החזר מס הכנסה באותו סעיף שאתם זכאים לו מעט יותר מסובכים ודורשים הבנה עמוקה של התחום. על מנת להגיש בקשה חפה מטעויות ועל מנת לקבל את סכום ההחזר הגבוה ביותר, פנו לחברה מקצועית שתבצע עבורכם את תהליך הגשת הבקשה.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון