החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

מצב סיעודי שאליו אדם נקלע מאלץ את בני משפחתו לגייס את מלוא הכוחות, המשאבים והאמצעים הכספיים על מנת להתמודד עם המצב הקשה והמכאיב. מתוך הבנת המצוקה האישית והרצון להפחית בנטל ההוצאות שנופל על המשפחה, ניתן לקבל הקלות מס עבור מימון המוסד הסיעודי. אם לא קיבלתם את הטבה זו, ייתכן שאתם זכאים לקבל החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי.

 

הטבת מס בגין מימון מוסד סיעודי לקרוב משפחה

סעיף 44 לפקודת מס הכנסה קובע כי כל אדם עובד שמשלם עבור החזקת הוריו, ילדו או בן זוגו במוסד סיעודי זכאי להטבה במס הכנסה, הניתנת על ידי הפחתה חודשית מחבות המס. באילו תנאים להטבה זו ניתנת?

  • כאשר בן הזוג, ילדו או אחד מהוריו משותקים לחלוטין
  • כאשר בן זוגו, ילדו או אחד מהוריו מרותקים למיטתם באופן קבוע
  • כאשר בן זוגו, ילדו או אחד מהוריו עיוור
  • כאשר בן זוגו, ילדו או אחד מהוריו תשוש נפש
  • אם מדובר באדם שגילו מעל 65 והוא מתגורר בבית אבות כך שדירתו מושכרת לאדם אחר, מתקיימת זכאות לפטור חלקי משכר הדירה המתקבל.

בנוסף, מתקיימת הזכאות להטבת מס עד לתקרה מסוימת, כך שהכנסתו השנתית החייבת במס היא עד 170,000 ₪ או הכנסתו יחד עם בן/ בת הזוג היא עד 272,000 עבור שניהם יחד.

 

גובה ההחזר המתקבל החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

ההחזר המתקבל ממס הכנסה עבור כל אחד מהתנאים המזכים הוא בגובה של עד 35% לשנה ונובע מההפרש בין הוצאות ששולמו למוסד הסיעודי לאורך השנה ובין 12.5% מההכנסה החייבת.

אפשר להמחיש את ההתניה הזו באמצעות הדוגמה הבאה:

אדם המשלם עבור קרוב משפחתו הסיעודי הוא בעל הכנסה חייבת של 200,000 ₪ בשנה.

הסכום ששולם למוסד הסיעודי עבור המטופל היה 50,000 ₪ באותה השנה.

 

כעת ניגש לחישוב

12.5% מהכנסת העובד מהווים 25,000 ₪, כך שהוא נותר עם 25,000 ₪ שעליהם ניתן לקבל זיכוי במס. הזיכוי כאמור הוא עד לגובה 35% מידי שנה ולפיכך הזיכוי השנתי במס שאותו האדם יקבל יעמוד על 8,750 שקלים.

חשוב להבהיר כבר עכשיו שאת החזר זה רשאי רק בן משפחה אחד לקבל וזאת למרות שישנם לא מעט מקרים שבהם בני המשפחה מתחלקים במימון המוסד הסיעודי או שותפים ביניהם להחזקת ההורה.

ולכן צריך לתאם מראש מול יתר בני המשפחה מי מהם הוא המשלם בפועל, כלומר מאיזה כיס יוצאים הכספים לטובת הטיפול כך שהוא זה שיקבל אליו את ההחזר.

 

הגשת בקשה להחזר מס בגין מימון המוסד המטפל

כדי לבקש החזר מס בגין קרוב משפחה סיעודי, יש להגיש בקשה מתאימה להחזר מס באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים או ישירות לפקיד השומה בסניף. לפניכם כל הטפסים שיש למלא ולהגיש בנושא זה:

טופס 116א' שעניינו הא בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת

טופס 127 שהוא למעשה תעודה רפואית אותה החולה מקבל מרופא מומחה ובה מפורט כל המידע לגבי מצבו הנוכחי. תעודה זו מכילה גם את מועד האבחון שבו ניתנה התעודה, כדי שיהיה אפשר לעמוד על מועדי ההחזר וממתי הם מתחילים.

קבלה או חשבונית מהמוסד הרפואי שבו נמצא החולה הסיעודי, המעידה על תשלום עבור שהייתו.

יחד עם כל אלו, יש לצרף לבקשת ההחזר גם אישור ניהול חשבון עדכני או צילום המחאה בנקאית המאמתים את פרטי החשבון המדויקים של המבקש. כך, אם הוא נמצא זכאי להחזר התשלום יועבר אליו ללא דיחוי ישירות לחשבון בנק זה.

אם אתם מגלים רק עכשיו על זכאותכם לקבל החזר מרשות המיסים, דעו שעדיין לא מאוחר. את הזכאות להחזר מס תוכלו לנצל באופן רטרואקטיבי עד 6 שנים לאחור, כך שאם היום אנחנו בשנת 2021, הבקשה להחזר תוכל לכלול את כל שנות המס משנת 2015 ואילך.

שימו לב שעבור כל שנה תידרשו למלא בקשה נפרדת ולצרף עבורה את המסמכים המתאימים מאותה שנה.

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי
החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

חשיבות הפנייה לגורם מקצועי

למרות שאפשר להגיש את בקשה זו באופן עצמאי והדבר איננו כרוך בעלות, ישנן תועלות רבות בהגשת הבקשה מול גורם מקצועי המתמחה בסוגיית המיסוי והחזרי מס כמו רואה חשבון או יועץ מס. המורכבות הבירוקרטית מול מס הכנסה בכל מצב ומצב פרטניים מונעת את ההבנה הבסיסית של הזכויות ולכן עשויה לעלות ביוקר כאשר הבקשה מוגשת באופן לקוי או חלקי.

טעויות אלו מגדילות את הסיכויים שלא תימצאו להחזר ולכן עדיף להימנע מהן ולהפקיד בידיה של חברה מקצועית, מורשית ואמינה את הטיפול בנושא החשוב. חברה שכזו תוכל להשפיע לטובה על קבלת ההחזר וגובה ההחזר ופעמים רבות גם מביאה לקיצור יעיל של כל תהליך הבקשה.

השהות של בני המשפחה במוסד סיעודי כרוכה בעלויות גבוהות וכבדות ולכן טוב תעשו אם תתנהלו באופן מקצועי וקפדני יותר כלפי סכומים אלו, משום שההחזר המגיע בעבורם יהיה משמעותי לא פחות.

 

בקשת החזרי מס עבור ילד השוהה במוסד סיעודי

אם אתם מגישים את הבקשה כהורים לילדים השוהים במוסד טיפולי מסוים של משרד הרווחה, תהליך הגשת הבקשה צפוי להיות דומה אך עליכם לצרף גם אישורים רפואיים נוספים לגבי מצבו של הילד, כפי שמולאו ונוסחו על ידי הרופא המטפל בו. לטופס הבקשה יש לצרף גם את הפניותיה של וועדת ההשמה לבית ספר מיוחד או גן ילדים מיוחד. אם מדובר בעובד שכיר, עליו לצרף את טופס 116א' לבקשתו.

יש לצרף יחד עם כל המסמכים הללו גם תיעוד לגבי התשלומים למוסד שבו שוהה הילד כמו חשבונית מקור או קבלות מלשכת הרווחה. נזכיר גם כאן שהורים שילדיהם הפכו סיעודיים ושוהים במוסד מטפל או מעון ייחודי זכאים להגיש גם בקשה להחזר מס המעניקה להם עד 2 נקודות בשנה, כך שחבות המיסוי שלהם תקטן והם ישלמו מידי חודש סכום מופחת.

גם כאן נמליץ לבחון לעומק את הבקשה מול גורם מומחה ולהבין האם ישנן זכויות מזכות נוספות על סמך הנסיבות שדורשות בהחזר, מה שעשוי להעניק לכם בחזרה סכומים לא מבוטלים.

בחלק מהמקרים יתרחש מצב שבו ההטבה להורה יחיד תהיה עדיפה על זו שנושקת לתקרה אצל בני זוג ולכן כדי למקסם את גובה הסכום רצוי להתייעץ מראש עם איש מקצוע.

 

לבקשת ההחזר ניגשים רק עם אינדיגו

חברת אינדיגו שירותים פיננסים פועלת כמשרד רואי חשבון וכמייצג מורשה מול רשויות המס בישראל ומטפלת החל משנת 2003 במאות חברות, עסקים ולקוחות שכירים שדורשים בזכויותיכם.

המשרד מאגד את כל תחום הפיננסים ומעמיד לרשותכם רואי חשבון, יועצי מס, סוכני ביטוח, עורכי דין ועוד עשרות עובדים מקצועיים המטפלים בכל לקוח באופן בלתי מתפשר.

כך אנו מספקים פתרונות מקיפים וכוללים לכל סוגיית מיסוי לרבות המורכבות ביותר בתחום זה ופועלים על סמך ניסיון עשיר בשטח ומיומנות שאנו ממשיכים לפתח ולשכלל בעקביות למען לקוחותינו.

לרשותכם גם מחלקה ייחודית המתמחה בהחזרי מס לעובדים שכירים, במסגרתה מבוצעים אלפי החזרי מס מידי שנה. עבודתנו שקופה והוגנת מול כל הלקוחות ומאפשרת לכל אדם למצות את זכויותיו ולפעול גם מול שיטת המיסוי המורכבת והמקשה.

פנו אלינו לבדיקת זכאותכם להחזר ואנו נשמח להעניק לכם שירות מקצועי הכולל בדיקת זכאות, חישוב של כל סעיפי ההחזר המורכבים וליווי עד לקבלת ההחזר המקסימלי שניתן לקבל.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון