מהן נקודות זיכוי במס הכנסה

לזיכוי מס הכנסה יש חשיבות מהותית, אך לא כולם יודעים זאת וחשוב שכל אזרח ידע מהן נקודות זיכוי במס הכנסה וכיצד הן יכולות לשפר לו את איכות החיים. נקודות אלו משמשות כתמריץ שמפחית את חבויות המס של כל אדם על ההכנסה שלו. 

נקודות אלו קיימות גם אצל עצמאיים וגם אצל שכירים והן מביאות ערך משמעותי ברמה הכלכלית. מיד תגלו מהן, איך מתנהלים איתן, ומדוע כדאי להיות מלווים בייעוץ מקצועי בכל מה שקשור למס הכנסה. 

 

מהו זיכוי מטעם מס הכנסה 

זיכוי מטעם מס הכנסה הוא למעשה הטבה בעלת ערך כלכלי הניתנת לניצול וקיזוז סכום המס לתשלום בשנת המס הנתונה. העומדים בתנאים וקריטריונים מאוד מסוימים בחוק, זכאים למספר שהינו קבוע מראש של אותן נקודות זיכוי. כך שמי ששואל מהן נקודות זיכוי במס הכנסה אם כן יכול לקבל את המענה הטוב ביותר, זכאות לנצל את הנקודות וזאת על בסיס התנאים והעמידה בהם.

חשוב לדעת, כאשר בודקים מהן נקודות זיכוי במס הכנסה המידע חייב להיות מדויק. נקודות הזיכוי הן לצורך הפחתת חבויות מס הכנסה כל אדם משלם. מס הכנסה עצמו מחושך על סמך שיעור המס החל על כל אדם. על כן, מס הכנסה הוא בעצם סכום ברוטו ואפשר גם להפחית אותו לנטו. נקודות הזיכוי הן למעשה מייצגות את הערך הכלכלי המופחת ישירות מסכום מס הכנסה. 

כל אדם, בין אם עצמאי ובין אם שכיר המקבל הכנסה שמחייבת במס צריך לדעת מהן נקודות זיכוי במס הכנסה וליהנות מהן. אך על מנת שתהיינה נקודות זיכוי על אותו אדם לעמוד בקריטריונים לצורך זכאות וישנם קריטריונים מאוד ספציפיים לשם כך.

 

מהן נקודות זיכוי במס הכנסה

מהן נקודות זיכוי במס הכנסה – צבירת נקודות זיכוי

כדי לנצל את ההזדמנות לצבור נקודות זיכוי ולאחר שהבנתם מהן נקודות זיכוי במס הכנסה – יש למלא טופס ייעודי, טופס 101. טופס זה מיועד לשכירים בלבד. מהרגע שאתם מתחילים העסקה חדשה ובתחילת כל שנה חדשה חשוב למלא את הטופס הזה. 

כמו כן, בכל מקרה של שינויים או עדכונים בקריטריונים לזכאות, חובה עליכם כשכירים ליידע את המעסיק ולתקן את הטופס בהתאם. את הטופס המלא, יחד עם שאר המסמכים הדרושים, יש להגיש למעסיק עד סוף השנה. 

במקרים בהם הנכם משתייכים לקטגוריות זכאות נוספות וזכאיים לצבור נקודות זיכוי נוספות על בסיס אותם קריטריונים לזכאות, יש לספק אישורים נוספים במקביל להגשת הטופס. אם סיימתם תואר למשל, עברתם דירה למקום מסוים המוגדר כבעל זכאות לנקודות במס, השתנה הסטטוס שלכם. לכל אלו יש השפעה. 

את התהליך אפשר ברוב המקרים לבצע ישירות מול המעסיק שלכם תוך שאתם גם יכולים למנוע התעסקות מול רשות המיסים. יחד עם זאת, ישנן סיטואציות בהן כן אין ברירה ותצטרכו לפנות אל רשות המיסים החזר מס וכל נושא אחר הקשור לכך וזאת בעיקר במידה והמעסיק שלכם לא יצליח לבצע חישובים אלו ואחרים. 

 

מהן נקודות זיכוי במס הכנסה על סמך קריטריוניים

  • העברת נקודות זיכוי

מתחילת שנת המס של 2017, כל אם שילדה יכולה להעביר נקודת זיכוי אחת משנת לידתו של הילד לשנה שלאחר מכן, אופציה המאפשרת ניידות של נקודות זיכוי. לא בכדי, רבים שואלים מהן נקודות זיכוי במס הכנסה כי העברה זו מאפשרת לאמא הטרייה ליהנות מנקודת הזיכוי בשנה שלאחר הלידה, שכן היא עבדה במשך שנה שלמה בתקופה זו, ובכך למקסם את הטבת המס עבורה.

  • נקודות זכות כנגד זיכויים אקדמיים

נקודות זכות אקדמיות מתייחסות לזיכויים המוענקים לסטודנטים שסיימו קורסים שונים במסגרת התואר האקדמי שלהם. זיכויים אלו הם חלק בלתי נפרד מהתואר עצמו ויש לצבור אותם ולמלא אותם בהתאם על מנת שתהיינה נקודות רלוונטיות. נקודות הזיכוי בנושא זה מתאימות גם לשכירים וגם לסטודנטים שהינם עומדים בתנאי הקריטריונים לצורך הזכאות והם משמשים להפחתה של סכומים מהתשלום אל מס הכנסה. 

צבירה של נקודות אקדמיות ומילוי סעיפים נוספים הקשורים לעולם האקדמי מאפשרים זכאות לתואר. במקביל, נקודות הזיכוי משמשות כמובן להפחתה בחבות המס. זיכוי ממס המוענק עבור השלמה של תואר ראשון, שני, דוקטורט וגם תארים במסלולים רפואיים כולל רפואת שיניים. 

חברת אינדיגו תסייע לכם להבין מהן נקודות זיכוי במס הכנסה. היא מחברות הפיננסים המתקדמות והמובילות בישראל העוסקת בהחזרי מס.

החברה דוגלת בשקיפות, ובסיוע לשכירים ועצמאיים לקבלת החזר מס וגם בהתמודדות מול שיטת המיסוי אשר מקשה על עצמאיים ועל שכירים ליהנות מהחזרי מס המגיעים להם. לחברה צוות מיומן ומקצועי בעל ניסיון המעניק את השירות הטוב ביותר, לצד מקצועיות ברמה גבוהה.

 

השמעת המאמר לבעלי מוגבלויות:

5/5 - (3 votes)
נקודות זיכוי לא רק מפחיתות את המס אלא אכן יכולות גם לבטל אותו לגמרי, אך זה תלוי מקרים מאד ספציפיים. סיטואציה זאת מתחרשת כאשר קים ערך זיכוי מס שווה או שעולה על הסכום שיש לשלם אל חברת המס. שווי נקודות זיכוי עולה על מס לא יביא להחזר, אך חבות המס תופחת לחלוטין. לצורך חישובים מדויקים ברמה עצמאית אפשר תמיד להכנס ולחפש מחשבון החזר מס שיעניק לכם אינדיקציה נוספת.
נקודות זיכוי מחושבות על בסיס שנתי ומיושמות בכל חודש בחודשו ממש כמו מנגנון החישוב במס הכנסה. משמע, גם במהלך החודשים שבהם ישנה זכאות לזיכויים כאשר אותו אדם לא עבד בצורה פעילה, אפשר עדיין לממש זכאות ולהגיש בקשה להחזר מס על כל מס ששולם יותר ממה שהיה צורך בכך.
עבור שכירים, יש יכולת להבטיח חישוב מס הכנסה של זיכוי מס באופן מדויק, וזאת בהתחשב בנקודות שיש אליהן זכאות. את הכמות אפשר למצוא בתלוש השכר. חשוב לזכור, לשכירים יש את היכולת אכן לקבל את השירות של חישוב נקודות מס וטיפול בכך באמצעות המעסיק, שכן הנהלת החשבונות של החברה בה הם מועסקים כבר עושה זאת בין כה וכה. אם אינכם שכירים, ואתם זקוקים לחישוב מס, או להתעסקות מול מס הכנסה, מומלץ לשכור אנשי מקצוע שילוו אתכם לשם כך.
ניתן לכלול בנקודות זיכוי הוצאות רבות, דוגמת הוצאות רפואיות, הוצאות בתחום האחזקה, הוצאות לתרומות לצדקה והרבה סוגי הוצאות אחרות. החשוב הוא לשמור על המסמכים והפרוטוקולים המפרטים את ההוצאות ולשלב אותם בהצהרת המס.
מלאו את השאלון עכשיו וגלו כמה החזר מס מגיע לכם:

אינדיגו בפייסבוק | אינדיגו באינסטגרם | אינדיגו בגוגל

אינדיגו ביוטיוב | המייל שלנו: office@indigofinance.co.il

רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון