מה זה החזר מס?

רוב השכירים והעצמאיים לא יודעים מה זה החזר מס. בגדול, החזרי מס הם כספים עודפים שאתם שילמתם שאתם יכולים לדרוש בחזרה מהמדינה ומרשות המיסים. על מנת להבין כיצד לקבל את הכספים בחזרה, יש להבין מי זכאי להחזר מס? וכיצד להגיש את הבקשה להחזר מס.

אם אתם רוצים להתחיל לפעול ולקבל את מה שמגיע לכם בחזרה, המשיכו לקרוא:

 

אז מה זה החזר מס?

אם במהלך השנה שילמתם במצטבר יותר מס ממה שהייתם צריכים לשלם בפועל, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס ולקבל את הכספים העודפים בחזרה.
אתם בטח יודעים שתשלומי המס יורדים בכל חודש היישר מתלוש המשכורת שלכם אך חישוב המס הקובע נעשה באופן שנתי.

מאחר וגובה המס הנדרש לתשלום נקבע על פי מדרגות מס ונקודות זיכוי, כל שינוי בהם במהלך השנה עלול לגרום למצב של חיוב גבוה מהנדרש.

דוגמה להמחשה, הכירו את ישראל

על מנת להסביר מה זה החזר מס, ניתן דוגמה בהקשר של מדרגות מס והחלפת מקום עבודה. מאחר ומקרה זה נפוץ מאוד, יכול להיות שתזדהו איתו:
זוהי טבלת מדרגות המס, מעודכנת נכון לשנת 2022 –

שיעור המס הנדרש לתשלוםהכנסה חודשית – הכנסה שנתית חלקי 12הכנסה שנתית
10%עד 6,450 ש"חעד 77,400 ש"ח
14%עד 9,240 ש"חעד 110,880 ש"ח
20%עד 14,840 ש"חעד 178,080 ש"ח
31%עד 20,620 ש"חעד 247,440 ש"ח
35%עד 42,910 ש"חעד 514,920 ש"ח
47%עד 55,270 ש"חעד 663,240 ש"ח
50%55,271 ש"ח ומעלה663,241 ש"ח ומעלה

בשלושת החודשים הראשונים של שנת המס, ישראל עבד במקום עבודה והרוויח כ- 10,000 ש"ח בכל חודש. לפי החישוב, ההכנסה השנתית הצפויה של ישראל היא 120,000 ש"ח ולכן הוא ישלם מס בשלושת החודשים האלו לפי מדרגת המס השלישית.

לאחר שלושה חודשים, ישראל החליף עבודה וכעת משתכר 7,000 ש"ח בחודש. בכל החודשים האלו, ההכנסה השנתית הצפויה שלו תהיה 84,000 ש"ח ולכן ישלם מס בחודשים האלו לפי מדרגת המס השנייה.

בחישוב שנתי (שהרי הוא החישוב הקובע), ישראל הרוויח 93,000 ש"ח ולכן יצטרף לשלם את מלוא תשלום המס לפי מדרגת המס השנייה. אך יש שלושה חודשים בהם הוא שילם יותר מס. בפועל, ישראל שילם יותר מס ממה שהוא היה צריך לשלם ולכן הוא יכול להגיש בקשה להחזר מס לקבל את פערי התשלומים בחזרה.

זוהי הייתה דוגמה על מקרה קלאסי שאתם בוודאי מכירים. כמובן שיש מקרים נוספים וניתן לקבל החזרי מס בעקבות מספר סיבות אך ניסינו להסביר שגם אם אתם לא חשבתם שאתם יכולים להיות זכאים להחזר, כנראה שתהיו זכאים. הבדיקה היא חשובה וכדאי להכיר את הנושא.

 

מה זה החזר מס?

כיצד מקבלים את הכספים בחזרה?

אם שאלתם את עצמכם מה זה החזר מס, אנחנו מקווים שכעת אתם מבינים שאלו כספים שאתם צריכים לקבל בחזרה. הכספים לא ניתנים באופן אוטומטי ואתם צריכים לפעול על מנת לקבל אותם. עליכם להגיש בקשה להחזר מס לרשות המיסים.

באתר רשות המיסים תוכלו להגיש את הבקשה באופן מקוון. בנוסף, שם תוכלו למצוא מידע על מה זה החזר מס וכיצד ניתן למלא את הבקשה. חשוב לנו לציין כי ניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי אך מילוי טופס החזר מס הוא מעט מסובך.

הטופס מכיל שמות ומושגים שיכול להיות שלא תכירו ובמקרה כזה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או חברה מתמחה.

אל טופס הבקשה עליכם לצרף מסמכים כמו: תלושי משכורת מכל אחד מהמעסיקים, אישור ניהול חשבון או צ'ק מבוטל ועוד מסמכים שמוכיחים את זכאותכם לקבלת החזרי מס.

אם תימצאו זכאים לקבל החזר מס הכנסה, תקבלו את הכסף ישירות לחשבון הבנק שלכם בתוספת 4% הפרשי הצמדה וריבית.

 

לסיכום, ספרו לחברים שלכם מה זה החזר מס!

כעת, שאתם כבר מומחים להחזרי מס, אתם כבר מבינים מה זה החזר מס, מי זכאי להחזרים וכיצד לקבל אותם בחזרה, תוכלו להפיץ את הידע שלכם לחברים השכירים והעצמאיים שלא מודעים לתחום.

זכרו כי סכומי המס העודפים שאתם משלמים נצברים ולכן הגשת הבקשה להחזר משתלמת במיוחד. אם עדיין לא הגשתם את הבקשה, פנו בהקדם לחברה מקצועית אינדיגו פיננסים. נעזור לכם להגיש את הבקשה בקלות ובאופן יסודי על מנת שתקבלו את כל הכספים המגיעים לכם בחזרה!

 

מי יכול לקבל החזרי מס?

החזרי מס הכנסה לשכיר או עצמאי ששילם יותר מס ממה הוא היה צריך לשלם במהלך השנה, יכול לקבל החזרי מס הכנסה. הסיבות הנפוצות לקבלת החזרי מס הן: החלפת מקום עבודה, שינוי בגובה המשכורת החודשית, פיטורים, יציאה לחל"ת, קבלת נקודות זיכוי נוספות ועוד.

מתי ניתן לקבל החזרי מס?

את ההחזרים ניתן לקבל אחרי שמגישים בקשה להחזר מס, את הבקשה ניתן להגיש רק ששנת המס מסתיימת. את ההחזרים עצמם ניתן לקבל שנה אחרי הגשת הבקשה או שנתיים מיום תשלום המס האחרון, התאריך המאוחר מבין השניים.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון