מס רכישה דירה ראשונה

ההחלטה לרכוש דירה ראשונה היא החלטה חשובה וגורלית. על כל אחד שמחליט או מתעניין ברכישת דירה להכיר מהו מס רכישה דירה ראשונה. מיסים המוטלים על רכישת או מכירת דירה הם מיסים ששיעורם גבוה למדי ולכן חייבים עליכם להכיר את הנושא על מנת שלא תשלמו סכום כספי מיותר, זכרו ידע זה כוח. אז מה זה מס רכישה? כמה מס תצטרכו לשלם? והאם יכול להגיע לכם החזר מס? מיד נענה על הכול:

 

מה זה מס רכישה דירה ראשונה?

מס רכישה הוא מס שעל כל אדם או גוף שרוכש זכות מקרקעין לשלם. תשלום המס עובר למדינה, דרך רשות המיסים באמצעות משרדי רשות המקרקעין.

בכל שנה מתעדכנים שיעורי המס לרכישות השונות. ברכישת דירות מגורים, גובה המס הנדרש לתשלום הוא מדורג כאשר יש הבדל בין רכישת דירת מגורים ראשונה לדירת מגורים שנייה וכך הלאה, ברכישת זכויות מקרקעין אחרות (כמו משרד, חנות, מגרש ועוד) שיעור המס הוא קבוע והוא נגזרת משווי הנכס.

 

שיעורי מס רכישה דירה ראשונה

אם אתם רוכשים דירה ראשונה וזו הדירה היחידה שתהיה בבעלותכם, תשלמו מס רכישה דירה ראשונה. אם אתם משפרי דיור, גם תשלמו את גובה מס זה רק במועד מאוחר יותר, נרחיב על כך בהמשך המאמר.

 

שיעורי מס רכישה דירה ראשונה נכון לשנת 2022:

מדרגה ראשונה: אם שווי הדירה הוא פחות מ- 1,805,545 ש"ח אין צורך לשלם מס רכישה.
מדרגה שנייה: על חלק השווי מ- 1,805,545 ש"ח ועד 2,141,605 ש"ח ישולם מס בשיעור של 3.5%.
מדרגה שלישית: על חלק השווי מ- 2,141,605 ש"ח ועד 5,525,070 ש"ח ישולם מס בשיעור של 5%.
מדרגה רביעית: על חלק השווי מ- 5,252,070 ש"ח ועד 18,416,900 ש"ח ישולם מס בשיעור של 8%.
מדרגה חמישית: על חלק השווי שמעל 18,416,900 ש"ח ישולם מס בשיעור של 10%.

שימו לב, אם רכשתם דירה ראשונה (או שאתם משפרי דיור) ושווי הדירה הוא מעל 1,805,545 ש"ח, התשלום הוא לפי מדרגות, בהתאם לשווי הדירה תשלמו מס יחסי. על מנת לחשב את מס רכישה דירה ראשונה המדויק, מומלץ לפנות לאיש מקצוע או לאחד מהסימולטורים ברשת.

 

מס רכישה דירה ראשונה

מי הם משפרי דיור?

לעיתים יחיד או משפחה רוצים לרכוש דירה שתהיה הדירה היחידה שבבעלותם (זאת אומרת דירה ראשונה) אך הם עדיין מחזיקים בדירה אחרת שאותה הם רוצים למכור. האם הם יצטרכו לשלם מס רכישה?

התשובה היא לא. אלו נקראים משפרי דיור, הם מעוניינים לרכוש דירה במטרה להחליף את הדירה הקיימת ולכן הם לא צריכים לשלם מס רכישה. תשלום מס הרכישה בעצם מוקפא למשך 18 חודשים, הרשות החליטה כי 18 חודשים הם זמן מספק למצוא דירה אחרת לקנייה. אם הדירה שממנה היחיד או המשפחה מתכוונים לעבור לא נמכרה בתוך 18 חודשים, הם יחויבו במס רכישה.

 

החזרי מס רכישה

אם בכל זאת שילמתם מס רכישה והדירה הראשונה שהייתה ברשותכם נמכרה, תוכלו לבקש החזר מס רכישה מאחר ושיעורי המיסים בין קניית דירה ראשונה לקניית דירה שנייה הם שונים, תוכלו לקבל החזר על ההפרש. פנו אל רשות המיסים החזר מס, שימו לב כי לא מדובר על סכומים נמוכים ולכן פעל על מנת לקבל את הסכום שמגיע לכם.

בנוסף, אם רכשתם קרקע, תוכלו לקבל החזר מס רכישה על קרקע אם הקרקע שקניתם לא מפותחת ב- 100%. המדינה מבינה כי ייקח זמן עד שהקרקע תהיה מפותחת ויכול להיות שתהיו זכאים לקבל החזרי מס על הזמן הזה.

 

יש מס רכישה ויש מס שבח!

מס רכישה הוא מס המשולם על רכישת זכות במקרקעין. לעומת זאת, מס שבח הוא מס המשולם כאשר מוכרים זכות מקרקעין, כאשר המס המשולם הוא בשיעור של 25% מהרווח על המכירה ואם המכירה נעשתה ללא רווח, אין חובת תשלום מס שבח. שימו לב כי אם מכרתם ורכשתם דירה, תצטרכו לשלם את שני המיסים, כל עסקה מוגדרת כאירוע מס והתשלום מס הוא נפרד. עם זאת, במקרים של החזרי מס תוכלו להתקזז בין התשלומים.

 

האם ניתן לקבל פטור מתשלום מס רכישה על דירה?

בהחלט. אם אתם עתידים לרכוש דירה ראשונה (דירה יחידה או שאתם משפרי דיור) לא תצטרכו לשלם מס רכישה אם שווי הדירה הוא מתחת ל- 1,805,545 ש"ח. בנוסף, קבוצות מסוימות זכאיות לפטור מתשלום מס רכישה.

 

האם ניתן לקבל החזר מס רכישה דירה ראשונה?

כן, במקרים מסוימים משלמים מס רכישה לא לצורך וניתן להגיש בקשה להחזר מס. במקרים אחרים יש קבוצות שזכאיות לפטור מס רכישה והן יכולות להזדכות עליו אם שילמו אותו.

 

לסיכום, משלמים מס רכישה דירה ראשונה רק לאחר שמתייעצים עם מומחים!

מס רכישה הוא אחד המיסים הגבוהים ביותר שנדרשים לתשלום ואין לזלזל בתחום זה. מאחר והחוק מורכב מכל כך הרבה סעיפים והוא משתנה בין אדם לאדם, מומלץ לבדוק עם מומחים את גובה מס הרכישה המדויק שיש לשלם וזאת על מנת למנוע מצב של החזרי מס. בכל זאת, אם שילמתם את המס באופן עצמאי, בררו עוד היום האם אתם זכאים להחזרים. עם חברת אינדיגו פיננסים תוכלו לבצע בדיקת זכאות להחזרי מס ולדרוש את הכספים המגיעים לכם בחזרה.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון