מתי משלמים מס רכישה?

אם שאלתם את עצמכם מתי משלמים מס רכישה, הגעתם למקום הנכון, ולמה? כי בעת עסקאות נדל"ן יש מספר מיסים שיש לשלם ולעיתים נוצר בלבול. מס רכישה הוא מס המשולם בעת רכישת זכות מקרקעין, כלומר בעת קניית דירה, משרד, חנות, קרקע ועוד. לעיתים ניתן פטור מתשלום מס זה ולעיתים רחוקות ניתן להגיש בקשה להחזר בעבור מה ששולם. איך? כמה? ולמה? מיד:

 

מיסים בעת עסקאות נדל"ן: מס רכישה ומס שבח

אם אתם עתידים למכור או לקנות נכס, בטח כבר יצאתם לתכנון המס כדי להעריך את כדאיות העסקה. מס רכישה ומס שבח הם מיסים שונים, המוטלים על הרוכש והמוכר בהתאמה. את מס הרכישה משלמים בקניית זכות מקרקעין והוא נגזר מתוך שווי הנכס במקרה של קרקעות, מגרשים או עסקים. במקרה של דירות למגורים, מס הרכישה מדורג ועל כך נרחיב בהמשך.

מס שבח לעומת זאת, הוא מס שמשלמים בעת מכירת זכות מקרקעין ברווח, ביחס למחיר הקנייה שלה בעבר. למשל, אם קניתם את הדירה במיליון שקלים וכעת אתם מוכרים אותה ב-1.7 מיליון שקלים, תתבקשו לשלם 25% מס מ-700,000 השקלים שנכנסו כרווח.

 

למה ומתי משלמים מס רכישה?

כידוע לכם, מדינת ישראל גובה מיסים מכלל ההכנסות: ממשכורת, מרווחים על מניות וגם על רווחים ממכירת דירה, נכס או זכות מקרקעין. זו הסיבה שמס רכישה נשמע מוזר ולא הגיוני לחלקינו ואתם צודקים: זו הדרך של המדינה להשפיע על שוק הדירות, על המחירים של הדירות ובמיוחד על שוק הדירות להשקעה. מדינת ישראל מנסה לגרום לכך שיהיה מאוד משתלם לקנות דירה ראשונה (שאמורה להיות מיועדת למגורים) מאשר לקנות דירה שניה, שלישית וכך הלאה שמיועדות להשקעה.

 

שיעורי מס רכישה

כדי להגביל את רכישת הדירות להשקעה, רשות המיסים גובה שיעורי מס שונים לדירה ראשונה (יחידה) ולדירה שנייה והלאה, שיעורי המס מתעדכנים מדי שנה.

 

שיעורי המס עבור רכישת דירה יחידה, נכון לשנת 2022:

מדרגה ראשונה: אם שווי הדירה הוא נמוך מ- 1,805,545 ש"ח, אין צורך לשלם מס רכישה.
מדרגה שנייה: אם שווי הדירה הוא מעל 1,805,545 ש"ח ועד 2,141,605 ש"ח, ישולם מס רכישה על חלק זה בשיעור של 3.5%.
מדרגה שלישית: אם שווי הדירה הוא מעל 2,141,605 ש"ח ועד 5,525,070 ש"ח, ישולם מס רכישה על חלק זה בשיעור של 5%.
מדרגה רביעית: אם שווי הדירה הוא מעל 5,525,070 ש"ח ועד 18,416,900 ש"ח, ישולם מס רכישה על חלק זה בשיעור של 8%.
מדרגה חמישית: אם שווי הדירה הוא מעל 18,416,900 ש"ח, ישולם מס רכישה על ההפרש בשיעור של 10%.

שיעורי המס עבור רכישת דירה שאינה דירה יחידה, נכון לשנת 2022:
אם שווי הדירה נמוך מ- 5,525,070, ישולם מס רכישה בשיעור של 8%.
אם שווי הדירה גבוה מ- 5,525,070, ישולם מס רכישה בשיעור של 10%.

 

מתי משלמים מס רכישה?

חשוב לבדוק האם מגיעים לכם החזרי מס!

אם אתם עתידים למכור דירה ואתם בודקים מתי משלמים מס רכישה, בדקו גם האם אתם צריכים לשלם מס שבח.
במקרים מסוימים ייתכן החזר מס שבח או החזר מס רכישה על קרקע, מכוחו של פטור שייתכן וגיליתם עליו בדיעבד. באופן הזה תהיו זכאים להפחתה בתשלום או להחזר מלא.

מלבד החזרי מס שבח, ניתן לקבל גם החזר במס רכישה: אם אתם עומדים בקריטריונים לפטור (כפי שקבעה רשות המיסים), אם שילמתם מס גבוה מדי שלא לצורך או שאתם משפרי דיור שדירתם הקודמת נמכרה במועד לפי החוק.

החזרי המס האלו שווים הרבה מאוד כסף. כידוע לכם, מיסים אלו הם אחוזים מתוך העסקאות וברכישה או מכירה של דירה, העסקאות מאוד גבוהות. החזרי המס יכולים לעמוד על אלפי ועשרות אלפי שקלים, אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם.

 

מתי משלמים מס רכישה בעת שיפור דיור?

משפרי דיור הם בעלי דירות שמוכרים דירה אחת במטרה להחליף דירה קיימת. אם הם משפרי דיור הם מקבלים הקפאת מס רכישה למשך 18 חודשים. אם עוברים 18 חודשים והם עדיין לא מכרו את הדירה הקיימת, הם יצטרכו לשלם את המס במידי.

 

איך אדע מהו שיעור המס שעליי לשלם על דירה?

נתוני שיעורי המס הנדרשים לתשלום מתעדכנים מדי שנה על ידי רשות המיסים. שיעור המס שעלייך לשלם משתנה בהתאם לנתונים שונים כמו האם הדירה היא דירה יחידה או שנייה והלאה. לפני שתבדוק מתי משלמים מס רכישה, ערוך בדיקת גובה שיעור המס באחד מהסימולטורים ברחבי הרשת.

 

לסיכום, לפני שבודקים מתי משלמים מס רכישה, מתייעצים עם אנשי מקצוע!

אנחנו בטח לא צריכים לספר לכם שתחום המיסוי ותחום הנדל"ן הוא תחום מורכב עם ריבוי סעיפים. כן נספר לכם שיש המון מקום לטעויות בכל עסקאות שכאלו והטעויות האלו יכולות להיות שוות לכם כסף, והרבה. עתידים לרכוש דירה? לפני שתבדקו מתי משלמים מס רכישה, בדקו עם חברה מקצועית האם אתם זכאים לפטור מתשלום מס רכישה. כבר רכשתם דירה ושילמתם מס רכישה? בדקו האם מגיע לכם החזר מס רכישה. עם חברת אינדיגו פיננסים תוכלו לבצע את הבדיקות ולקבל את הכסף שמגיע אליכם בדיוק ובמהרה.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

5/5 - (1 vote)
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון