מה זה מס שבח?

אם מכרתם דירה בזמן האחרון, אתם חייבים לדעת מה זה מס שבח ואתם צריכים לדעת כי אתם יכולים לקבל החזר על מס השבח ששילמתם. אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר. נסביר איך מחשבים את המס, מי זכאי לקבל פטור ממנו וכיצד מגישים את הבקשה להחזר.

מס שבח הוא אחד מהמיסים הגבוהים ביותר המשולמים כיום בישראל ולכן סכום ההחזר יכול להיות גבוה בהתאם. את המידע הבא אתם לא רוצים לפספס:

 

נתחיל מההתחלה, מה זה מס שבח?

כל מי שמוכר זכות מקרקעין (לדוגמה דירה אך הכוונה גם לכל נכס מקרקעין אחר) ברווח צריך לשלם מס שבח. המס מוטל על הרווח הריאלי של המכירה, כלומר הרווח ממכירת הנכס בניכוי כל ההוצאות.

הוצאות שיכולות להיחשב ולהתקזז יכולות להיות: מיסים שונים כמו מס רכישה, שכר עורך דין, שכר מתווך, אגרות, תשלומי שיפוצים ועוד. נכון לשנת 2022, גובה המס עומד על 25%.

השם של מס השבח נובע מהעובדה כי המס מוטל רק אם הדירה השתבחה, כלומר הערך שלה עלה והמכירה בוצעה ברווח, אם מחיר המכירה גבוה ממחיר הקנייה.

 

איך מחושב גובה המס שיש לשלם?

כל מי שמוכר דירה לא רק שואל מה זה מס שבח, אלא גם מה גובה המס שעליו לשלם. השאלה לגיטימית לחלוטין, מאחר ומדובר על סכום גבוה, גובה הסכום יכול להיות משמעותי ולהיות חלק בהחלטת הכדאיות למכירת הדירה.

 

הכירו את רפאל

על מנת להסביר מה זה מס שבח וכיצד הוא מחושב, ניתן דוגמה:

לפני כחמש שנים רפאל קנה דירה בעלות של 1.5 מיליון ש"ח. כיום, בעקבות עליית ערך הדירה, הוא מכר אותה ב- 2.1 מיליון ש"ח. כפי שתוכלו לראות רפאל הרוויח על הדירה כ- 600,000 ש"ח.

במהלך חמש השנים האלו רפאל שיפץ את הדירה בסכום של 200,000 ש"ח ובעת מכירת הדירה הוא שילם 100,000 ש"ח נוספים על הוצאות כמו עורך דין, מתווך, אגרות ומיסים שונים.

אם רפאל יכול להציג קבלות עבור השיפוצים ושאר ההוצאות, הוא יוכל לקזז את סכום ההוצאות מסכום הרווח של הדירה ולשלם פחות כלומר, רפאל ישלם 25% מ- 300,000 ולא מ- 600,000 ש"ח. מדובר על חיסכון של 75,000 ש"ח, לכן חשוב להבין מה זה מס שבח ואיך מחשבים אותו.

 

מה זה מס שבח?

קבלת החזר מס שבח

אמנם גובה מס השבח גבוה אך אין הדבר אומר שחייב לשלם את הסכום המלא, המדינה ורשות המיסים מאפשרות קבלת החזרי מס שבח כתוצאה מהטבות שונות שמקלות על תשלום המיסים.

גם אם שאלתם את עצמכם בעבר מה זה מס שבח ולא ידעתם כי אתם זכאים לכספים בחזרה, כעת אתם צריכים להתרכז כי המידע הבא יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף:

במקרים מסוימים, גם במקרים של פטור ממס השבח צריך עדיין לשלם אותו ולכן צריך להגיש בקשה להחזר כדי לקבל את הכספים בחזרה. במקרים אחרים, ניתן לבצע תיקון מס שבח. מיד נסביר:

 

תיקון מס שבח

אם מכרתם דירה ברווח, הצגתם חשבוניות וקבלות על סכום X שעל פיו חושב גובה המס ששילמתם. אם עבר זמן ואתם יכולים להוכיח כי סכום ההוצאות גבוה יותר ממה שהצהרתם בעת תשלום המס, תוכלו להגיש בקשה לביצוע תיקון מס שבח.

רשות המיסים תבדוק את המסמכים ותראה האם אתם זכאים להחזרים על הכספים ששילמתם.

 

פטור ממס שבח

עד שנת 2014, רבים היו זכאים לפטור ממס שבח, החל משנת 2014, רשות המיסים הקשיחה את תנאי הזכאות וכיום בודדים זכאים לפטור, הנה כמה דוגמאות:
– מי שמוכר דירת מגורים מזכה והוא גר בה לפחות 18 חודשים לפני המכירה יכול להיות זכאי לפטור מתשלום המס.
– אם הדירה התקבלה בירושה ניתן לקבל פטור מתשלום המס.

 

קבלת ההחזר

על מנת לקבל את ההחזר עליכם לפנות לרשות המיסים באופן יזום ולהגיש בקשה להחזר מס. אם תימצאו זכאים, משלם המס יקבל את ההחזר ישירות לחשבון הבנק שלו.

לסיכום, על כל אדם לדעת מה זה מס שבח!

כפי שתוכלו לראות מתוכן המאמר, מדובר על מס גבוה מאוד, במקרה זה ידע הוא לחלוטין כוח ואם תדעו להיערך מראש תוכלו לשלם פחות כסף באופן משמעותי. היערכות מראש מצריכה שמירה של קבלות והוכחות על הוצאות השתבחות הדירה.

אם אתם חושבים כי אתם זכאים להחזר מס שבח, הגישו בהקדם בקשה להחזר. מאחר ומדובר על סכומי כסף משמעותיים, אל תקלו ראש בהגשת הבקשה, הגישו אותה עם חברה מקצועית כמו אינדיגו פיננסים. דרך חברה מקצועית תקבלו את התוצאות המהירות ביותר, הטובות ביותר והחפות מטעויות.

 

איך אוכל לדעת מה גובה ההחזר שמגיע לי?

ברחבי הרשת תוכלו למצוא סימולטורים שמחשבים במדויק את גובה החזר המס שתוכלו לקבל בעקבות תשלום מס שבח. גובה ההחזר הסופי יחושב על ידי רשות המיסים לאחר הגשת בקשה וצירוף כל המסמכים הרלוונטיים.

 

האם כל מי שמוכר דירה זכאי להחזר מס שבח?

לא בהכרח. ראשית, לא כל בעל דירה יודע מהו מס שבח מאחר ולא מכר את הנכס ברווח, המס מוטל רק על מי שמוכר נכס מקרקעין ברווח ריאלי. שנית, יכול להיות ששילמתם את מס השבח המדויק ולא תהיו זכאים להחזר עקב תשלומי מס עודפים.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון