מחשבון מס שבח דירה שניה

אם אתם מכרתם דירה שניה או שאתם עתידים למכור דירה שניה, המאמר הזה אודות מחשבון מס שבח דירה שניה הוא בשבילכם. כידוע לכם, יש חובת תשלום מס שבח על מכירת דירה. במקרים מסוימים ניתן לקבל החזר על מס השבח ואף פטור מהתשלום שלו.

לכן, על כל אחד לדעת איפה ניתן למצוא מחשבון מס שבח דירה שניה לצורך חישוב תשלום מס השבח וחישוב החזר המס שניתן לקבל.

 

מה זה מס שבח?

אז מה זה מס שבח בכלל? לפני שתחפשו מחשבון מס שבח דירה שניה, דעו קודם כל מהו מס שבח ומהו גובהו. מס שבח מגיע מהמילה השבחה, השתבחות. לכן, המס מוטל על כך שהדירה או הנכס נמכרו במחיר גבוה יותר.

מחירי הנכסים עולים עם הזמן באופן טבעי. בנוסף, בעל הנכס יכול לבצע פעולות שיגרמו לערך הדירה להעלות, כלומר בעל הנכס משביח את הדירה.

המדינה רוצה גם לקחת חלק ברווח על מכירת הדירה ובעצם היא גובה מס שנקרא מס שבח. המס חל רק במקרה של רווח, כלומר סכום מכירת הדירה גבוה מסכום קניית הדירה. נכון לשנת 2022, מדובר על 25% מס שנדרש לתשלום.

 

למה יש הבדל בין תשלום מס שבח על דירה ראשונה או שניה?

גם אם מדובר על החזר מס שבח וגם אם מדובר על החזר מס רכישה – כאשר מדובר על דירה שניה והלאה, המיסים גבוהים יותר. זאת מאחר ודירה שניה נחשבת לפריבילגיה, כלומר דירה להשקעה ולא באמת למגורים. לכן המדינה מעלה את אחוז המיסוי.

חשוב להבין את הסיבה העומדת מאחורי ההחלטה הזו. מאחר ומדובר על סכומים גבוהים, ידע זה יגרום לכם לקבל ביותר הבנה את המיסוי הגבוה. אם כל אחד יוכל לרכוש או למכור דירה כרצונו, השוק יהפוך להיות תחרותי ומחירי הדירות יעלו.

אם מחירי הדירות יעלו, האנשים "הפשוטים", אלו שמתאמצים לקנות דירה, לא יצליחו להגיע לרכישת דירה והפער בין המעמדות יתעצם. זוהי הסיבה העיקרית לכך שהמדינה מגבילה את רכישת ומכירת הדירות ודואגת שהשוק יישאר במצב מאוזן על ידי מיסוי גבוה.

 

איך להפחית את תשלום מס השבח?

ניתן לצמצם את סכום המס המשולם על ידי קיזוז הוצאות שגרמו לדירה או לנכס להשתבח. לדוגמה, הוצאות על שיפוץ וגם הוצאות על מכירת הדירה: שכר טרחה של עורך דין או מתווך, שמאי, אגרות למיניהן ועוד. סכום המס הנדרש לתשלום ישולם מהרווח על המכירה פחות ההוצאות המוכרות לרשות המיסים.

 

החזרי מס שבח – מציאותי לחלוטין

למרות שהצגנו שמס שבח הוא מס שחובה לשלם על מכירת דירה, עדיין ניתן לקבל עליו החזרים. ראשית, אם מגיע לכם פטור מסיבה כזו או אחרת, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס על מס השבח ששילמתם.

שנית, ניתן לבצע תיקון מס שבח ולקבל החזרי מס פחותים יותר אם יש לכם הוצאות נוספות להציג הקשורים להשבחת הדירה. לדוגמה, רונן הרוויח על מכירת הדירה מיליון ש"ח, הוא הצהיר הוצאות על סך 100,000 ש"ח ושילם מס שבח בהתאם.

כעת, שנה לאחר מכן, הוא מצא קבלות נוספות על שיפוץ שהוא ביצע בדירה, הקבלות על סך 50,000 ש"ח. הוא יכול להגיש את הקבלות לרשות המיסים, תוך כדי הגשת בקשה להחזר מס ולהזדכות על המס היחסי.

תוכלו לראות כי רונן ישלם מס שבח מ- 850,000 ש"ח ולא מ- 900,000 ש"ח. מדובר על החזר מס של 12,500 ש"ח. זהו סכום זעום ופעוט יחסית לסכום המכירה ולסכום הרווח, אך זהו סכום לא מבוטל. סכום שכנראה הייתם שמחים שיחזור אליכם בחזרה.

לכן, חשוב לבצע בדיקת מחשבון החזר מס, לבדוק את ההוצאות שהעברתם לרשות המיסים ולדייק את הנתונים. כל תהליך שכזה מעט ארוך ומצריך עבודה אך הוא שווה לכם כסף ולא כדאי לוותר עליו.

מחשבון מס שבח דירה שניה

 

לסיכום, מחשבון מס שבח דירה שניה יכול לעזור לכם לתכנן מראש את תהליך המכירה

כשמוכרים או שקונים דירה חשוב לקחת בחשבון את נושא המיסוי, נושא שיכול להשפיע על כל כדאיות העסקה. אותו ניתן לחשב במחשבון מס שבח דירה שניה. ההבנה של איך מחשבים מס שבח יכולה לעזור רבות למוכר הדירה.

אם יש לכם תכנונים למכור דירה שניה או שכבר מכרתם את הדירה, פנו אל מחשבון מס שבח דירה שניה ברחבי הרשת ובדקו את גובה המס שעליכם לשלם והאם מגיע לכם החזר.

אנחנו, בחברת אינדיגו פיננסים, נעזור לכם להחזיר את כספי המס העודפים ששילמתם בחזרה לחשבון הבנק. תוכלו לבצע בדיקה דרך מחשבון החזר מס שבח דירה שניה או שנבצע את הבדיקה בשבילכם.

תפנו אלינו ותיהנו מתהליך פשוט, קל ומהיר. לא תצטרכו לשבור את הראש ותוכלו ליהנות מהזכויות שלכם מבלי לצאת מהבית.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את השאלון לחישוב החזר מס צפוי
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון