מס שבח על מגרש

אם יש ברשותכם מגרש ואתם מתכננים למכור אותו, דעו כי עליכם לשלם מס שבח על מגרש. מגרש נכלל בקטגוריות הנכסים שעליהם המדינה מחייבת לשלם מס בגין הרווח על המכירה.

כשמדובר על מגרשים, יש מעט בלבול מאחר ולא מדובר על נכס מוחשי, אלא על שטח שלעיתים עומד ריק. בכל זאת, יש חובת תשלום. על מנת לדעת מהו מס שבח, מדוע המס צריך להיות משולם גם על מגרש וכיצד לחשב את המס, המשיכו לקרוא:

 

מס שבח על מגרש -מהו בכלל מס שבח?

רבים שואלים מה זה מס שבח? זו שאלה שמעסיקה כל מי שרוצה למכור נכס מקרקעין, דירה, מגרש, חנות ועוד. נכון לשנת 2022, מס שבח עומד על 25% מהפרש בין המכירה לקנייה, כלומר הרווח ממכירת הנכס.

חשוב לשים לב ולא להתבלבל, המס חל על הרווח מהמכירה ולא על כל סכום המכירה. אם הנכס נמכר ללא רווח, אין חובת תשלום על המס.
יש חובת תשלום מס שבח על רכישת מגרש?
בעלי המגרשים לא מבינים מדוע הם צריכים לשלם מס שבח על רכישת מגרש, הרי זה רק מגרש, כלומר שטח שאין עליו כלום. חשוב להבין כי גם מגרש זה נכס. גם אם רכשתם את המגרש במחיר נמוך מאוד בעבר, כיום המחיר שלו עלה.
כמו בכל תחום, גם המדינה רוצה לקחת חלק מעליית המחירים ולכן מוטל מס שבח על מגרש, גם אם פוטנציאל הבנייה שלו עדיין לא מומש. וכמו שציינו, אם מכרתם את המגרש בסכום הנמוך מהסכום שקניתם אותו, לא תחול עליכם חובת תשלום.

 

גובה תשלום מס השבח

נכון לשנת 2022, מס שבח עומד על 25%. בשנים אחרות, מוקדמות יותר, אחוז מס השבח היה שונה. אם תימכרו מגרש שנקנה לפני שנים רבות, חישוב החזר מס שבח יהיה חישוב לינארי.

כלומר, אחוזי מס השבח בהתאם לתקופה ולאחוזי המס. לעומת נכסים אחרים, יש רוב של בעלי מגרשים שקנו את המגרש לפני שנים רבות, לכן החישוב חשוב ויכול להשפיע משמעותית על הסכום אותו הם צריכים לשלם. על מנת לחשב באופן מדויק את התשלום מומלץ להיכנס לסימולטורים שונים או לפנות לאנשי מקצוע המתמחים בתחום.

 

מס שבח על מגרש

איך ניתן להפחית את גובה מס שבח על מגרש?

מס שבח הוא מלשון "השבחה", כלומר הנכס השתבח וערכו עלה. באופן טבעי, ככל שעוברות השנים, ערכו של נכס עולה. אך לעיתים, בעל הנכס יכול לבצע פעולות ולשלם תשלומים שונים על מנת שערכו של הנכס יעלה.

כל ההוצאות האלו הן הוצאות מוכרות ואותן ניתן לקזז מרווח המכירה. כלומר המס חל על סכום רווח המכירה פחות ההוצאות. כאשר מדובר על דירה, ניתן לשפץ את הדירה ולשדרג אותה.

כאשר מדובר על מגרש, ניתן להכיר בהוצאות על מכירת המגרש ושיבוחו, הוצאות כמו: עורך דין, שמאי, דמי תיווך, הוצאות כלליות על השבחת המגרש ועוד.
הרי ככל שסכום ההוצאות יהיה גבוה יותר, כך מס השבח ישולם מסכום נמוך וגובהו יהיה נמוך יותר.

ניתן להכיר בהוצאות רק אם ניתן להוכיח את ההוצאה עם קבלה ולהציג אותן לרשות המיסים. בעת מכירת המגרש תצטרכו להציג את ההוצאות וכך יקבע מס השבח שתצטרכו לשלם.

 

האם ניתן לקבל החזרים על מס השבח ששולם?

אם תימצאו הוצאות נוספות ותוכלו להציג אותן לרשות המיסים, תוכלו להגיש בקשה לתיקון מס שבח ולקבל החזרי מס שבח. כלומר לקבל את הפרש המס העודף בחזרה אל חשבון הבנק שלכם.
בנוסף, אם שילמתם את מס השבח וגיליתם כי אתם זכאים לפטור (מסיבות שונות), תוכלו להגיש בקשת החזר מס שבח ולקבל את מלוא הסכום בחזרה.
על מנת לדעת איך מחשבים החזר מס, תוכלו לפנות למחשבונים ייעודים או לסימולטורים ברחבי הרשת לבדיקה מעמיקה. 

 

לסיכום, מס שבח על מגרש הוא מס גבוה ומשמעותי!

מס שבח הוא אחד המיסים הגבוהים ביותר הנדרשים לתשלום במדינה. לפעמים בעלי נכסים לא יודעים שיש לשלם את המס והם מופתעים, הרי לא מדובר על סכום נמוך. לכן, חשוב להכיר את גובה המס ולהיערך אליו מראש. לעיתים, תשלום מס השבח משפיע על שיקול מכירת הנכס.
אם שילמתם מס שבח על רכישה של מגרש ואתם חושבים כי שילמתם סכום גבוה מדי, בדקו עוד היום האם אתם זכאים להחזרי מס.

עם חברת אינדיגו תוכלו לבצע את הבדיקה, נלווה אתכם בכל התהליך. כך תוכלו ליהנות מראש שקט עד שהסכום שמגיע לכם יחזור אליכם לחשבון הבנק.

 

  • כמה מס שבח צריך לשלם על מכירת מגרש?

נכון לשנת 2022, אחוז מס שבח על מגרש עומד על 25%. מאחר ויכול להיות מצבים בהם המגרשים נקנו לפני שנים רבות, החישוב יהיה לינארי ומחושב בהתאם לתקופות השונות. הרי בכל תקופה, אחוז מס השבח היה שונה ולכן החישוב יהיה מורכב. ניתן לחשב את המס המדויק במחשבונים ייעודיים ברחבי הרשת.

  • האם כולם צריכים לשלם מס שבח על רכישה של מגרש?

באופן עקרוני, חובת תשלום מס שבח חלה על כל מוכר נכס מקרקעין. במקרים מסוימים יש פטור מתשלום המס, לדוגמה אם המגרש עובר בירושה או שעומדים בתנאים אחרים שקבעה רשות המיסים.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את השאלון לחישוב החזר מס צפוי
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון