אילו סוגי מיסים קיימים ומה חשוב לדעת עליהם

זה לא סוד שכאשר מדובר על מערכת המס בישראל, כולם כולל כולם תוהים איך אפשר להבין אותה. בין אם אתם עצמאיים ובין אם אתם שכירים. מערכת המס היא מקיפה ומשפיעה על כולם. 

אילו סוגי מיסים קיימים ולמה חשוב להכיר אותם? מיד תגלו את כל התשובות, את כל הסוגים וגם למה חשוב להיות מלווים באנשי מקצוע המבינים בתחום על מנת שבאמת תוכלו לצלוח את כל הנושא הבירוקרטי של הגשת הדוחות, החזרי המס, וכל המידע הנלווה לכך.

 

סוגי מיסים – מה קיים ומאיפה בכלל מתחילים?

ישנם כמה וכמה סוגים שונים של מיסים וחשוב להכיר אותם על מנת שתוכלו באמת להבין איך עובד התהליך הבירוקרטי, ומי משלם מה ומדוע:

מס הכנסה

כאשר מדובר על סוגי מיסים חשוב לדעת שמס הכנסה מהווה מרכיב משמעותי גם לעצמאים וגם כאשר מדובר על החזר מס לשכירים הוא הופך להיות רכיב רלוונטי עבור השכירים. 

הוא מוטל על ההכנסה שמרוויחים יחידים. שיעורי המס משתנים בהתאם לרמות ההכנסה, כאשר אנשים בעלי הכנסה גבוהה משלמים אחוז גבוה יותר מהכנסתם במיסים. 

עצמאים נדרשים לחשב ולדווח על מס ההכנסה באופן עצמאי.

ביטוח לאומי

דמי ביטוח לאומי הם חובה לכל תושבי ישראל. גם עצמאים וגם שכירים נדרשים להפריש חלק מהכנסתם למוסד לביטוח לאומי. 

תרומות אלו מספקות רשת ביטחון לאנשים בעת מחלה, אבטלה או פרישה.

מס ערך מוסף (מע"מ)

מס ערך מוסף הוא מס צריכה המוטל על רכישת סחורות ושירותים בישראל. בעוד שכירים בדרך כלל אינם צריכים לדאוג ישירות למע"מ, ייתכן שעצמאים יצטרכו להירשם למע"מ אם המחזור השנתי שלהם חורג מרף מסוים. 

לאחר מכן עליהם לגבות מע"מ מלקוחותיהם ולדווח על כך לרשויות המס.

מס רווחי הון

מס רווח הון חל על הרווח שנעשה ממכירת נכסים כגון נדל"ן או השקעות. גם עצמאים וגם שכירים העוסקים בעסקאות הון עשויים להיות כפופים למס זה. 

התעריפים והפטורים למס רווחי הון יכולים להשתנות בהתאם לאופי הנכס ומשך הבעלות.

מיסי עירייה

מיסים עירוניים כמו ארנונה, מים, ועוד נגבים על ידי עיריות מקומיות. בעוד שכירים אינם משלמים לארנונה ישירות, עצמאים עשויים להיות כפופים למסים עירוניים בהתאם למיקום העסק שלהם. התעריפים יכולים להשתנות מעירייה אחת לאחרת.

מס על זכיות

לבטח לא הייתם מאמינים שזה קיים, אך מס על זכיות אכן קיים. אם זכיתם בהגרלת לוטו או אפילו בתכנית ריאליטי תהיו חייבים בתשלום מס, וזאת בהתאם לגובה הזכייה שלכם.

סוגי מיסים בישראל

אילו סוגי מיסים בישראל קשורים לרכישה?

להבדיל ממיסים אחרים שאותם משלמים על הכנסות או רווחים מס רכישה משולם בזמן רכישה של נדל"ן. בעיקרון ,מדובר על מס שדומה למס ערך מוסף. 

את המס משלמים אנשים הרוכשים את המקרקעין והחוק מגדיר היטב את התחום הזה בין סוגי מיסים שונים.

את מס הרכישה משלמים תוך 60 ימים מיום חתימת ההסכם והמס ישולם ברכישה בעלות שהינה מלאה, או בהשכרה לטווח ארוך לעשרים וחמש שנים ומעלה מכך. החוק מדבר גם על נכס למסחר, וגם על נכס למגורים כאחד. 

באותו עניין, אם מדובר על נכס למגורים, מס רכישה דירה ראשונה צריך לכלול הצהרה של הרוכשים כולל פרטי זכות, סך כל התמורה על פי החוזה, תאריך, חישוב המס ופרטים על הזכאות לפטור אם קיימת כזאת. 

 

החזרי מס בשל סוגי מיסים שונים – האם זה קיים?

עצמאים בין אם מורשים ובין אם פטורים יכולים להיות זכאים אם שילמו ביתר את מס ההכנסה במהלך השנה. הם יכולים לבקש החזר על ידי הגשת המסמכים הדרושים וטפסי החזר לרשויות המס. 

גם עובדים שאינם עצמאיים יכולים לקבל החזרי מס הכנסה אם שילמו יתר על המידה בשל ניכויים ופטורים שונים. גובה ההחזר תלוי בנסיבות האישיות שלהם ובחישובים של מס הכנסה.

 

מס חברות בישראל – חשוב שתהיו בידיים הטובות ביותר

כאשר אתם מלווים באנשי מקצוע המתמחים בכל מה שקשור אל סוגי מיסים חשוב לעשות זאת נכון. בחרו היטב את אנשי המקצוע, דאגו לקבל את המענה המלא לכל מה שאתם צריכים ובקשו את כל המידע הרלוונטי. 

היתרון הגדול הוא בסיטואציה הזאת שיש באמת מי שמכיר את המערכת, מבין אותה, ויודע איך לסייע לכם. חברת אינדיגו המתמחה בתחום המיסים בישראל היא מהמובילות בתחום זה ולה מחלקה ייעודית עבור החזרים וטיפול בשכירים ועצמאיים. 

לחברה צוות מיומן ומקצועי המורכב מעורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס ודוגלת בשירות אדיב וסבלני, לצד מקצועיות ברמה גבוהה.

 

כן, עצמאים בישראל יכולים להיות זכאים להחזרי מס מטעם מס הכנסה אם שילמו יותר מדי מס הכנסה במהלך השנה.

הם יכולים לבקש החזר מס על ידי הגשת המסמכים הדרושים וטפסי החזר לרשויות המס. אפשר לעשות זאת לבד, אך כאמור, רצוי מאד להסתייע באנשי המקצוע בתחום על מנת לעשות זאת באופן חלק יותר, ומהיר יותר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

5/5 - (3 votes)
כן, עצמאים בישראל יכולים להיות זכאים להחזרי מס מטעם מס הכנסה אם שילמו יותר מדי מס הכנסה במהלך השנה. הם יכולים לבקש החזר מס על ידי הגשת המסמכים הדרושים וטפסי החזר לרשויות המס. אפשר לעשות זאת לבד, אך כאמור, רצוי מאד להסתייע באנשי המקצוע בתחום על מנת לעשות זאת באופן חלק יותר, ומהיר יותר.
עובדים בישראל עשויים לקבל החזרי מס הכנסה אם שילמו יתר על המידה בשל ניכויים ופטורים שונים. גובה ההחזר תלוי בנסיבות האישיות שלהם וגם כמובן בחלק של חישוב מס הכנסה בתלוש.
עצמאים בישראל משלמים בדרך כלל מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי, ואם רלוונטי, מס ערך מוסף (מע"מ) וארנונה. המסים המדויקים יכולים להשתנות בהתאם לפעילות העסקית וההכנסה שלהם.  כדי להירשם למע"מ כעצמאי, יש למלא את טופס רישום המע"מ ולהגישו לרשויות המס. לאחר ההרשמה, תידרשו לחייב את הלקוחות שלכם במע"מ ולדווח באופן קבוע על עסקאות המע"מ שלכם.  עוד חשוב לדעת, שישראל מציעה תמריצי מס והטבות שונות לעסקים קטנים, לרבות שיעורי מס חברות מופחתים ומענקים לפעילויות מחקר ופיתוח. תמריצים אלו מטרתם לקדם יזמות וחדשנות.
מטרת מס ערך מוסף היא לממשלה לגבות כסף על בסיס יומיומי מכל אזרח ועסק המבצע רכישות של מוצרים ושירותים. המס עוזר למנוע התרצות רכישות ומעורר את הפיקוח על פעילות כלכלית.
מלאו את השאלון עכשיו וגלו כמה החזר מס מגיע לכם:

אינדיגו בפייסבוק | אינדיגו באינסטגרם | אינדיגו בגוגל

אינדיגו ביוטיוב | המייל שלנו: office@indigofinance.co.il

רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון