תיאום מס

מהו תיאום מס? תיאום של מס הכנסה הוא היבט חשוב במדיניות הפיסקלית של כל מדינה. זה כרוך בשיתוף מידע ותיאום של חוקי המס בין תחומי שיפוט שונים כדי להבטיח שנישומים לא יחויבו במס בלתי הוגן.

ישראל, כמו מדינות רבות אחרות, יישמה צעדים לתיאום של מס הכנסה כדי להבטיח שמשלמי המסים שלה ישלמו את חלקם ההוגן במיסים.

במאמר זה נדון במושג תיאום של מס הכנסה, האם ניתן להימנע מכך ומתי יש בכך צורך, לאחר קריאת המאמר תוכלו להבין טוב יותר איך עושים תיאום מס בעצם.

 

תיאום מס
תיאום מס

האם ניתן להימנע מתיאום מס?

בקיצור, התשובה היא לא. ישראל, כמו מדינות רבות אחרות, יישמה צעדים לתיאום מס הכנסה כדי להבטיח שמשלמי המסים שלה ישלמו את חלקם ההוגן במסים, אמצעים אלו כוללים החלפת מידע בין רשויות המס, תיאום חוקי המס ומניעת כפל מס. ישראל חתמה על הסכמים בינלאומיים שונים עם מדינות אחרות למניעת כפל מס ולתיאום חוקי המס.

הסכמים אלו, המכונים אמנות מס, נועדו להבטיח שנישומים לא יחויבו פעמיים על אותה הכנסה. הם גם עוזרים למנוע העלמת מס ולקדם סחר והשקעות בינלאומיות. על פי אמנות מס אלה, ישראל ושאר המדינות החתומות מסכימות להחליף מידע על נישומים, לרבות הכנסותיהם ונכסיהם.

שיתוף מידע זה מאפשר לרשויות המס לזהות ולמנוע העלמות מס, כמו החזרי מס, תיאום המס הוא עניין רציני למדי וצריך לקחת אותו ברצינות.

 

מתי צריך תיאום מס?

תיאום של מס נחוץ כאשר לנישום יש הכנסה או נכסים ביותר מתחום שיפוט אחד, לדוגמה, אם נישום מתגורר בישראל אך מרוויח הכנסה מעסק במדינה אחרת, הוא עשוי להיות חייב במס בשתי המדינות.

זה יכול להוביל למיסוי כפול, כאשר אותה הכנסה מחויבת פעמיים בתחומי שיפוט שונים, תיאום המס מסייע במניעת כפל מס ומבטיח כי משלמי המיסים ישלמו את מה שהם צריכים בלבד.

זה גם עוזר למנוע העלמת מס, כאשר משלמי מס מנסים להתחמק מתשלום מיסים על ידי הסתרת הכנסה או נכסים באזור אחר.

תיאום כזה חשוב במיוחד עבור חברות רב לאומיות, שלעתים קרובות יש להן פעילות ונכסים במספר תחומי שיפוט.

חברות אלו חייבות לציית לחוקי המס של כל מקום ולוודא שלא יחולו עליהן מיסים שלא בצורה הוגנת.

תיאום מס מסייע להבטיח שחברות אלו אינן כפופות למיסוי כפול וכי הן משלמות בדיוק מה שנדרש מהן.

 

 

תיאום מס לבד

תיאום מס באינטרנט או הגשה של בקשה לתיאום מס ניתן לעשות לבד אבל יש לציין כי יש לקחת בחשבון שזה יכול להיות מאתגר.

לדוגמה, בחלק מהמדינות יש שיעורי מס נמוכים יותר מאחרות וחשוב לדעת כיצד לנצל זאת, כאשר יהיה חשוב מצדכם להיות מודעים להתנהלות הרצויה על מנת שלא תהיו במצב בעייתי מול רשויות המס בישראל או במדינה אחרת.

הצעד הנכון מצדכם יהיה להיעזר במומחים אמיתיים וזאת כדי להימנע מבעיות מול רשויות המס, כפי שאתם מבינים.

בכל אופן, אם באמת תרצו בכך, אז תוכלו לבצע את תיאום המס לבד אך זה יכול לקחת לכם זמן רב ולהיות הליך מסורבל למדי.

 

תהליך מתמשך שצריך לדעת לגשת אליו

תיאום מס הוא תהליך מתמשך, ומדינות פועלות ללא הרף לשיפור מדיניות המס וההסכמים שלהן עם מדינות אחרות, בשנים האחרונות ישנה התמקדות רבה יותר ברפורמת מס בינלאומית, במטרה להבטיח שחברות רב לאומיות ישלמו מס במידה הוגנת.

כמו כן, מחשבון החזר מס מסייע לחברות בנושא כמובן, נושא מרכזי אחד שעלה בשנים האחרונות הוא הדיגיטליזציה של המשק, חברות דיגיטליות יכולות לרוב לפעול מעבר לגבולות ללא נוכחות פיזית, מה שמקשה לקבוע היכן יש להטיל עליהן מס.

כדי לטפל בסוגיה זו, הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הציע מסגרת חדשה למיסוי דיגיטלי, המסגרת המוצעת תקצה חלק מהרווחים של חברה דיגיטלית למדינות שבהן היא פועלת, בהתבסס על גורמים כמו מכירות ונתוני משתמשים, זה יעזור להבטיח שחברות דיגיטליות ישלמו מיסים במידה הוגנת בכל מקום שבו הן עושות עסקים.

ישראל הייתה מעורבת באופן פעיל במאמצים בינלאומיים לרפורמה במיסוי חברות רב לאומיות. בשנת 2021 חתמה ישראל על המסגרת הכלכלית של ה-OECD בנושא הזה, פרויקט BEPS נועד לטפל בהימנעות ממס על ידי חברות רב לאומיות על ידי הבטחת הרווחים במס בתחומי השיפוט שבהם הם מרוויחים.

 

מה ישראל עושה בעניין תיאום המס?

כחלק ממחויבות ה-BEPS שלה, ישראל יישמה צעדים שונים למניעת הימנעות ממס, כגון הכנסת דרישות דיווח של מדינה למדינה עבור חברות רב לאומיות, דיווח זה מחייב חברות לחשוף את הכנסותיהן, המיסים ששולמו ומידע פיננסי אחר. בסופו של יום, תיאום של מס הכנסה הוא היבט חשוב במדיניות הפיסקלית של ישראל, והוא הכרחי כאשר לנישומים יש הכנסה או נכסים ביותר מתחום שיפוט אחד.

תיאום המס מסייע להבטיח כי משלמי המיסים ישלמו את מה שהם צריכים לשלם ומסייע במניעת העלמת מס, עם זאת, תיאום מס לבדו אינו יכול לפתור את כל הבעיות הקשורות למיסוי בינלאומי.

מאמצים מתמשכים לרפורמה במיסוי חברות רב לאומיות, כמו פרויקט BEPS, הם צעדים חשובים לקראת מערכת מס גלובלית שוויונית ובת קיימא יותר, על ידי עבודה משותפת, מדינות יכולות להבטיח שמשלמי המיסים לא יחויבו במס בלתי הוגן ושיקדמו סחר והשקעות בינלאומיים.

אם תרצו לקבל פרטים נוספים אז תוכלו לפנות אל אינדיגו עוד היום!

בין אם תצטרכו סיוע עם עריכת החזר מס אונליין, בין אם מדובר על תיאום המס שלכם ובין אם כל דבר אחר. פשוט צרו קשר!

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

5/5 - (4 votes)
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון