חייל משוחרר מס הכנסה

כשמתייחסים אל חייל משוחרר מס הכנסה הוא הנושא הבוער ביותר מאחר ומאוד משתלם להיות חייל משוחרר. אם אתם חיילים משוחררים (או שאתם משתחררים בקרוב) כדאי שתדעו שאתם זכאים להטבות מס שונות, הטבות שיחסכו לכם הרבה כסף ואולי גם יזכו אתכם בכסף בחזרה. אילו הטבות מקבלים? מהו הסכום הכספי שלהן? ואיך מנצלים אותן? הכול באופן ברור ומסודר מיד:

 

תקופת השירות הצבאי הגיעה לסיומה

אז תקופת הצבא הגיעה לסיומה ואתם השתחררתם, אתם עם חיוך על הפנים וקצת מבולבלים לגבי ההמשך. אם אתם כבר עובדים או שאתם מתכוונים לעבוד, עליכם לדעת שמגיעות לכם הטבות במס הכנסה. אתם בוודאי תשמחו לדעת שאתם חלק מקבוצות שונות הקיימות בארץ שלהן מגיעות הטבות שונות מהמדינה כמו חייל משוחרר מס הכנסה וכדאי לכם לנצל את אותן!

 

מה זה נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי הן הטבות מס, כלומר הן שוות כסף והן מפחיתות מתשלום המס שצריך לשלם. באופן אוטומטי, כל תושב במדינת ישראל מקבל 2.25 נקודות זיכוי כאשר לנשים יש תוספת של 0.5 נקודת זיכוי. נכון לשנת 2022, שווי נקודת זכות אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה, נתונים אלו מתעדכנים מדי שנה.

אנשים שונים צוברים נקודות זיכוי שניתנות בעקבות עמידה בקריטריונים שונים. ניתן לצבור נקודות זיכוי ללא הגבלה עד שהתשלום החייב במס הכנסה יהיה אפס

 

הטבה הניתנת לכל חייל משוחרר מס הכנסה

אם שאלתם את עצמכם, איפה אתם נכנסים לתמונה התשובה היא שכל חייל משוחרר מקבל נקודות זיכוי בהיקף שונה. כמות נקודות הזיכוי נקבעת לפי אופי השירות, משך השירות והאם הוא זכר או נקבה. הנה הפירוט המלא (מעודכן לשנת 2022):

מי זכאי? משך השירות מספר נקודות זיכוי
בני ובנות השירות הלאומי 12 חודשים 1
בני ובנות השירות הלאומי 24 חודשים 2
חיילים בין 12 – 23 חודשים 1
חיילים 23 חודשים ומעלה 2
חיילות 12 חודשים 1
חיילות 24 חודשים 2

חשוב לדעת שהטבת חייל משוחרר מס הכנסה תקפה ל- 36 חודשים העוקבים למועד השחרור. לא ניתן לצבור את הזמן ואם לא השתמשתם בהטבה, לא ניתן לקבל זיכוי על הזמן שאבד.

 

בפועל, מה הטבת חייל משוחרר מס הכנסה אומרת?

בשורה התחתונה, אתם זכאים להנחה בתשלום המיסים. בהתאם למספר נקודות הזיכוי להן אתם זכאים, תקבלו את ההנחה. זכרו כי תשלומי המיסים נקבעים לפי מדרגות בהתאם להכנסה החודשית שלכם, ככל שתרוויחו יותר, כך יגדל המס שאתם צריכים לשלם.

 

הנה דוגמה מספרית, הכירו את בני:

בני הוא חייל משוחרר, הוא גבר ולכן זכאי באופן אוטומטי ל- 2.25, הוא ביצע שירות צבאי של 24 חודשים ולכן זכאי ל- 2 נקודות זיכוי נוספות, בסך הכול 4.25 נקודות זיכוי, ששוות 947 ש"ח בחודש.

בני משתכר שכר של 8,000 ש"ח בחודש ולפי מדרגות המס צריך לשלם 14% מס, כלומר 1,120 ש"ח. בניכוי ההנחה שמגיעה לבני, הוא ישלם בסך הכול 173 ש"ח עבור תשלומי המיסים. תוכלו לראות שמדובר על הנחה גבוהה למדי ולראות שלבני משתלם מאוד להיות חייל משוחרר.

 

חייל משוחרר מס הכנסה
חייל משוחרר מס הכנסה

לחייל משוחרר מס הכנסה מגיעים גם החזרי מס!

חשוב לנו לציין, נקודות הזיכוי הן שנתיות ורשות המיסים מחשבת את המס הנדרש לתשלום באופן שנתי ולכן החישוב החודשי הוא רק חישוב מוערך. זאת גם הסיבה שלחיילים משוחררים רבים מגיעים החזרי מס גבוהים למדי.

על מנת לקבל החזרי מס לחיילים משוחררים יש לבצע הגשת בקשה להחזרי מס דרך רשות המיסים. ניתן להגיש את הבקשה באופן מקוון, למלא טופס החזר מס וטפסים נוספים המעידים על הזכאות להטבות מס.

 

איך מקבלים את הטבת המס או את הכסף בחזרה?

כל חייל משוחרר שמתחיל לעבוד צריך להגיש למעסיק שלו העתק של תעודת שחרור, כך המעסיק מודע לנקודות הזיכוי שעל החייל לקבל ומעדכן את ההנחה בתלוש המשכורת. באופן דומה, ניתן להגיש בקשה להחזר מס ולקבל את ההנחה שמגיעה לכם בדיעבד בהצגת תעודת השחרור ותלושי משכורת לרשות המיסים.

 

הייתי חייל משוחרר ולא ניצלתי את נקודות הזיכוי, ההנחה שמגיעה לי אבודה?

לא בהכרח. ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורנית. לכן אם במהלך 6 השנים האחרונות היית חייל משוחרר (כלומר תקופת זמן של 36 חודשים ממועד השחרור), ניתן להגיש בקשה ולקבל את ההחזרים בדיעבד.

 

האם אפשר לא לשלם מיסים כלל באמצעות ההטבה שמגיעה לחיילים משוחררים?

כן! בסופו של דבר אם גובה ההנחה שלה שאתם זכאים עולה על תשלום המס שאתם צריכים לשלם (לפי מדרגת המס בהתאם לגובה ההכנסה), לא תשלמו כלל מס הכנסה.

 

לסיכום, אל תוותרו על הטבת חייל משוחרר מס הכנסה

אין ספק שהטבת המס משתלמת במיוחד. חיילים משוחררים שרק התחילו את חייהם ורוצים לחסוך את הכסף, יכולים לחסוך יותר. אם אתם חיילים משוחררים ואתם עובדים, וודאו בתלוש המשכורת כי אתם מקבלים את ההטבה המגיעה לכם. אם לא, פנו למעסיק. ואם אתם רוצים לקבל זיכוי על שנים קודמות, פנו אלינו לחברת אינדיגו פיננסים ותיהנו משירות מהיר ומקצועי!

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

3.5/5 - (4 votes)
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את השאלון לחישוב החזר מס צפוי
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון