איך מחשבים מס שבח

מס שבח הוא אחד המיסים הגבוהים ביותר שנדרשים לתשלום במדינת ישראל, לכן על כל אחד שמוכר דירה לדעת איך מחשבים מס שבח. החישוב הוא קריטי ולעיתים הוא יכול להשפיע על כדאיות מכירת הדירה.

בנוסף, על כל אחד שמתכנן למכור דירה או על אחד שכבר מכר דירה בעבר לדעת שניתן לקבל גם החזרים על המס ששולם. המידע שנציג במאמר הבא יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף, המשיכו לקרוא:

 

מהו מס שבח?  

כל אחד שמוכר דירה צריך לדעת מה זה מס שבח או איך מחשבים מס שבח. חוסר ידיעה לא פוטר מתשלום ולא נעים למכור דירה ולגלות שצריך לשלם מס בגובה עשרות ומאות אלפי שקלים.

מס שבח הוא מס המשולם כאשר מכירת נכס מקרקעין (כמו דירה, מגרש, חנות ועוד) נמכר ברווח, כלומר סכום המכירה עולה על סכום הקנייה.

 

כמה מס צריך לשלם על מכירת הדירה?

מיד נסביר איך מחשבים מס שבח, תוכלו לבצע את החישוב באופן ידני כמו שנסביר אך תוכלו לפנות גם למחשבונים ייעודיים ברחבי הרשת לצורך החישוב.

נכון לשנת 2022, מס שבח עומד על 25% מהרווח על מכירת הנכס. זהו סכום מס השבח ברוטו ועל מנת להגיע לסכום מס השבח נטו יש לנכות הוצאות על השבחת הנכס.

כעת נסביר במילים פשוטות יותר. באופן טבעי, ככל שעוברות השנים, ערך של נכס עולה. אך לעיתים גם מחזיק הנכס גורם לערך של הנכס להעלות על ידי תחזוקתו והשבחתו.

לדוגמה, אם בעל הנכס משפץ את הנכס, הוא משביח אותו. את ההוצאות על ההשבחה, ניתן לקזז ממס השבח ברוטו וככה להקטין את תשלום המס שיש לשלם. ניתן לקזז את ההוצאות בתנאי שיש קבלות המוכיחות את התשלום. בנוסף, ניתן לצרף להוצאות גם הוצאות על מכירת הנכס כמו: תשלום עורך דין, אגרות, תיווך ועוד.

לפני שנת 2014, חישוב מס השבח היה מעט שונה מאחר והיו ליותר אנשים פטור מתשלום. משנת 2014 נכנס חוק לתוקף וכיום מס שבח הוא מס שרוב מוכרי הדירות ברווח משלמים.

 

איך מחשבים מס שבח

איך מחשבים מס שבח כאשר קניית הדירה נעשתה לפני שנת 2014

אם קניתם דירה לפני שנת 2014 וכעת שאלתם את עצמכם איך מחשבים מס שבח, התשובה היא באמצעות חישוב לינארי, מיד ניתן דוגמה.

אבי קנה דירה בשנת 2010, הדירה עלתה כמיליון ש"ח. בשנת 2018 הוא מכר את הדירה בסכום של 1.8 מיליון ש"ח. לפי החישוב הרגיל של מס השבח, אבי יצטרך לשלם 25% מ- 800,000 ש"ח. מאחר ועד שנת 2014 לא היה צריך לשלם מס שבח, נבצע חישוב בכמה הדירה השתבחה בשנה.

800,000 חלקי 8 שנים זה 100,000 ש"ח. לכן, אבי יצטרך לשלם מס שבח על ארבעת השנים, כלומר על סכום של 400,000 ש"ח. באותם השנים אבי שיפץ את הדירה, הוצאות השיפוץ והוצאות המכירה עמדו על 200,000 ש"ח. לכן, אבי ישלם 25% מ- 200,000 ש"ח, כלומר מס שבח בגובה 50,000 ש"ח.

אם קניתם ומכרתם דירה לאחר שנת 2014, חישוב מס השבח פשוט יותר. סכום הרווח על המכירה פחות סכום ההוצאות של השתבחות הדירה (כמו הוצאות על שיפוצים והוצאות מכירה), סכום מס השבח הנדרש לתשלום יהיה 25% מסכום זה.

לדוגמה, ישראל קנה דירה ב- 2 מיליון ש"ח ב- 2018. ב- 2022 הוא מכר את הדירה ב- 3 מיליון. במהלך השנים האלו הוא שיפץ את הדירה והוצאות השיפוץ והמכירה עמדו על 300,000 ש"ח. הרווח על הדירה הוא מיליון. הסכום לאחר ניכוי ההוצאות הוא 700,000 ש"ח. ולכן 25% מ- 700,000 ש"ח הוא 175,000 ש"ח.

 

לסיכום, תוכלו לקבל גם החזרים על מיסי השבח ששילמתם!

ניתן לקבל החזרי מס גם על תשלום מס שבח. במקרים בהם יש זכאות לפטור אך תשלום המס שולם, ניתן לקבל החזר מלא. במקרים בהם טעיתם בגובה ההוצאות שהגשתם תוכלו להגיש תיקון על ההוצאות לרשות המיסים ותוכלו לבקש שיבצעו עבורכם "תיקון מס שבח". כך, תקבלו החזר על המס היחסי.

עליכם לזכור כי המיסים גבוהים למדי וכל קבלה, הוכחה או תגלית יכולה לזכות אתכם בהרבה מאוד כסף בחזרה. עם אינדיגו פיננסים תוכלו לפעול על מנת לקבל את הכספים שמגיעים לכם בחזרה. נלווה אתכם בתהליך עד שהכסף יחזור אליכם לחשבון הבנק.

 

איך מחשבים מס שבח – שאלות ותשובות

איך ניתן לדעת כמה מס שבח עליי לשלם?

הסברנו במהלך המאמר איך מחשבים מס שבח, ניתן לבצע את החישוב באופן ידני. בנוסף, ברחבי הרשת ניתן למצוא מחשבונים ייעודים לחישוב תשלום מס השבח. ניתן להזין את הפרטים השונים ולקבל את גובה המס הנדרש לתשלום.

האם ניתן לקבל החזר מס שבח?

בהחלט. אם אתם זכאים לפטור תוכלו לקבל החזר מס שבח מלא, אם אתם רוצים לבצע תיקון מס שבח, תוכלו להגיש את המסמכים לרשות המיסים ולקבל החזר מס על התשלום היחסי. על מנת לבצע חישוב החזר מס שבח, תוכלו לפנות לסימולטורים ברחבי הרשת.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

Rate this page
לקבל החזר כספי מהמדינה
ראיון על ידי המראיין והמגיש גדי סוקניק מראיין את נאור אזולאי מנכ"ל אינדיגו פיננסים על החזרי מס לשכירים
נגן וידאו
שיתוף המאמר ברשתות החברתיות:
רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם? מלאו את הטופס ונחזור אליכם עוד מספר דקות
צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

לוגו אינדיגו פיננסים
או בטלפון