תושבי "יישובים מוטבים" בפריפריה זכאים להנחה ישירה במס הכנסה: זיכוי של 7% עד 20% מההכנסה מיגיעה אישית, עד תקרה שנתית שנקבעה לכל יישוב. ההטבה לא ניתנת אוטומטית. כדי שהמעסיק יחשב אותה בתלוש צריך להצהיר עליה בטופס 101 ולצרף אישור תושבות מהרשות המקומית. מי שלא קיבל אותה בזמן יכול לבקש אותה בדיעבד בהחזר מס.
ההטבה ניתנת לפי סעיף 11 לפקודת מס הכנסה, לפי רשימה אחת של "יישובים מוטבים" שרשות המסים מפרסמת בכל שנה (הכינוי הנפוץ: יישובי ספר). לצידה קיימים כמה מסלולים מיוחדים, למשל לתושבי "אזור קו עימות דרומי" (עוטף עזה), ליישובים הסמוכים לחבל התקומה וליישוב עירוני מעורב (נוף הגליל), ולתושבי אילת לפי חוק נפרד. אם אתם גרים באחד היישובים – אפשר לבדוק בטבלאות שבהמשך – ייתכן שמגיע לכם החזר מס על השנים 2020–2025 (את שנת 2020 אפשר לבקש רק עד 31.12.2026).
מהן הטבות המס ליישובי ספר ואזורי עדיפות?
סעיף 11 לפקודת מס הכנסה [1] מעניק לתושבים של יישובים מסוימים זיכוי ממס בשיעור קבוע. מטרת ההטבה היא לעודד מגורים באזורים מרוחקים, ביישובים הסמוכים לגבול, בנגב ובגליל. ההטבה ניתנת לפי מקום המגורים ("מרכז החיים"), ולא לפי מקום העבודה.
הזיכוי פועל כך: הוא מחושב כאחוז קבוע מההכנסה החייבת מיגיעה אישית (עד תקרת ההכנסה שנקבעה ליישוב), ומקוזז מהמס. נניח שהכנסתכם השנתית מעבודה ב-2026 היא 240,000 שקל, המס שלכם אחרי 2.25 נקודות זיכוי הוא כ-32,200 שקל, ואתם גרים בקצרין (10% עד תקרה של 180,000 שקל). הזיכוי הוא 10% מ-180,000 – 18,000 שקל – ונשאר לשלם כ-14,200 שקל. אם המעסיק לא התחשב בזיכוי ונוכה מכם המס המלא, אפשר לבקש את 18,000 השקלים בהחזר מס. סכום הזיכוי לא יכול לעלות על המס שחל על אותה הכנסה.
הבסיס החוקי הוא סעיף 11 לפקודת מס הכנסה [1]. הסעיף מגדיר מהו "יישוב מוטב", קובע איך מחושב הניקוד של כל יישוב ומהם שיעורי הזיכוי והתקרות. המנהל מפרסם עד 15 בינואר של כל שנת מס את רשימת היישובים המוטבים ואת הניקוד שלהם, כולל יישובים שיצאו מהרשימה. הרשימה לשנת 2026, עם שיעור ותקרה לכל יישוב, מופיעה בפרק ח' בלוח הניכויים של רשות המסים [4].
שימו לב: "יישוב ספר" הוא כינוי נפוץ ליישוב מוטב, ו"אזור עדיפות לאומית" הוא סיווג ממשלתי נפרד לצורכי מענקים ותמיכות, שאינו קובע בעצמו את הזיכוי במס הכנסה. לעניין מס הכנסה קובעת רשימת היישובים המוטבים לפי סעיף 11. מי שזכאי ליותר ממסלול אחד בסעיף (למשל גם לפי הניקוד וגם לפי "אזור קו עימות דרומי") בוחר באחד מהם.
רמות ההטבה – איך נקבע שיעור הזיכוי של כל יישוב?
לכל יישוב מחושב "ניקוד כולל" לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: 35% לפי המדרג החברתי-כלכלי, 40% לפי מדד הפריפריאליות ו-25% לפי סמיכות לגבול. יישוב נכנס לרשימה אם הניקוד שלו 25 לפחות, יש בו פחות מ-100,000 תושבים והוא באשכול חברתי-כלכלי 8 ומטה (תנאי האשכול לא חל על יישוב סמוך לגבול). הבסיס הוא 7%, 10% או 12% לפי הניקוד. יש תוספות ליישובים עירוניים בנגב וליישובים הצמודים לגבול הצפון, ומסלול נפרד של 20% ל"אזור קו עימות דרומי" [1]. ב-2026 השיעורים נעים בין 7% ל-20%.
| רמת אזור | שיעור זיכוי מס טיפוסי | אופי היישובים | דוגמאות |
|---|---|---|---|
| יישובי עוטף עזה / ספר גבול | 20% [1] | יישובים הצמודים לגבול, בסיכון ביטחוני | שדרות, נירים, בארי (תקרה 267,840 ₪); קריית שמונה, שלומי (תקרה 259,920 ₪) |
| נגב ופריפריה – שיעור גבוה | 16%-18% [1] | ערים וישובים פריפריאליים עם אתגר כלכלי | דימונה, ירוחם, ערד, מצפה רמון, אופקים, נתיבות |
| צפון ונגב – שיעור בינוני | 10%-14% [1] | יישובים בצפון ובנגב עם אתגר חברתי-כלכלי | מטולה, מעלות-תרשיחא, דוב"ב |
| שיעור בסיסי | 7%-10% [1] | יישובים עם ניקוד נמוך יותר (7% לניקוד של 25–49) | כרמיאל, ראש פינה, קצרין, אשקלון |
| אילת (מיוחד) | 10% עד 268,560 ₪ [1] | חוק אזור סחר חופשי באילת; ההנחה על הכנסה שהופקה באזור אילת | אילת |
הזיכוי אינו ניתן על הכנסה בלתי מוגבלת. לכל יישוב נקבעה תקרת הכנסה שנתית שעליה חל הזיכוי [4]. לדוגמה, ביישובי עוטף עזה התקרה ב-2026 היא 267,840 ₪ לשנה (כ-22,320 ₪ לחודש), ולכן הזיכוי המרבי שם הוא 20% מ-267,840, כלומר 53,568 ₪ בשנה. על הכנסה שמעל התקרה לא ניתן זיכוי. התקרות מוקפאות ב-2025–2027, כמו רוב הסכומים במס.
חשוב להבין: שיעורי הזיכוי משתנים בין יישובים גם באותו אזור גיאוגרפי. שני יישובים שרחוקים זה מזה כמה קילומטרים יכולים לקבל שיעורי זיכוי שונים. הכל תלוי בניקוד של היישוב, שמחושב לפי הנוסחה שבחוק ומתפרסם ברשימה השנתית.
רשימת היישובים הזכאים – 2026
רשות המסים מפרסמת את רשימת היישובים המוטבים מדי שנה [4]. להלן מבחר של כ-60 יישובים, מתוך 488 היישובים ברשימת 2026, לפי אזורים, עם שיעור הזיכוי ותקרת ההכנסה השנתית לשנת 2026 לפי פרק ח' בלוח הניכויים. אם היישוב שלכם לא מופיע כאן, בדקו ברשימה המלאה או פנו אלינו.
אזור הצפון – גליל ורמת הגולן
| שם היישוב | אזור | שיעור זיכוי 2026 | תקרת הכנסה שנתית 2026 (₪) |
|---|---|---|---|
| קריית שמונה | גליל עליון | 20% | 259,920 |
| מטולה | גליל עליון, גבול לבנון | 14% | 219,960 |
| שלומי | גליל מערבי, גבול לבנון | 20% | 259,920 |
| נהריה | גליל מערבי | 12% | 226,560 |
| מעלות-תרשיחא | גליל מערבי | 14% | 259,920 |
| עכו | גליל מערבי | 12% | 226,560 |
| כרמיאל | גליל תחתון | 7% | 146,640 |
| נוף הגליל (לשעבר נצרת עילית) | גליל תחתון | 12% (חדש ב-2026, הוראת שעה עד 2029) | 226,560 |
| בית שאן | עמק בית שאן | 12% | 213,240 |
| טבריה | כינרת | 12% | 213,240 |
| צפת | גליל עליון | 12% | 213,240 |
| חצור הגלילית | גליל עליון | 12% | 213,240 |
| ראש פינה | גליל עליון | 7% | 146,640 |
| קצרין | רמת הגולן | 10% | 180,000 |
| מג'דל שמס | רמת הגולן | 20% | 259,920 |
| בוקעאתא | רמת הגולן | 12% | 213,240 |
| מסעדה | רמת הגולן | 14% | 259,920 |
| אניעם | רמת הגולן | 7% | 146,640 |
| אל-רום | רמת הגולן | 12% | 213,240 |
| שעל | רמת הגולן | 7% | 146,640 |
| נוב | רמת הגולן | 12% | 213,240 |
| יישובי מועצה אזורית גולן | רמת הגולן | 7%-14% (לפי יישוב) | 146,640–219,960 (לפי יישוב) |
אזור הנגב ודרום הארץ
| שם היישוב | אזור | שיעור זיכוי 2026 | תקרת הכנסה שנתית 2026 (₪) |
|---|---|---|---|
| דימונה | נגב מרכזי | 18% | 245,400 |
| ירוחם | נגב מרכזי | 18% | 245,400 |
| ערד | נגב מרכזי | 18% | 259,920 |
| מצפה רמון | נגב מרכזי | 18% | 259,920 |
| אופקים | נגב מערבי | 18% | 259,920 |
| שדרות | נגב מערבי / עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| אשקלון | נגב מערבי (חדש ב-2026, הוראת שעה עד 2029) | 7% | 146,640 |
| נתיבות | נגב מערבי | 16% | 226,560 |
| נבטים | נגב | 7% | 146,640 |
| תל שבע | נגב | 18% | 259,920 |
| מועצה אזורית רמת הנגב | נגב | 7%-12% (לפי יישוב) | 146,640–213,240 (לפי יישוב) |
| אילת | דרום קצוי | 10% (חוק אזור סחר חופשי באילת) | 268,560 (הכנסה שהופקה באזור אילת) |
| ספיר | ערבה | 12% | 213,240 |
| יישובי הערבה | ערבה | 10%-12% (לפי יישוב) | 180,000–213,240 (לפי יישוב) |
| יישובי עוטף עזה | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| בארי | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| נירים | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| כפר עזה | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| נחל עוז | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| כיסופים | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| מגן | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| רעים | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
| עלומים | עוטף עזה | 20% | 267,840 |
ישובי ספר בצפון ובמרכז הגליל
| שם היישוב | מיקום | שיעור זיכוי 2026 | תקרת הכנסה שנתית 2026 (₪) |
|---|---|---|---|
| גונן | גליל עליון, גבול סוריה | 7% | 146,640 |
| שניר | גליל עליון, גבול לבנון | 12% | 213,240 |
| כפר גלעדי | גליל עליון, גבול לבנון | 12% | 213,240 |
| מנרה | גליל עליון, גבול לבנון | 14% | 219,960 |
| מרגליות | גליל עליון, גבול לבנון | 14% | 219,960 |
| יסוד המעלה | גליל עליון | 12% | 213,240 |
| להבות הבשן | גליל עליון | 7% | 146,640 |
| נתיב השיירה | גליל מערבי | 7% | 146,640 |
| עברון | גליל מערבי | 10% | 180,000 |
| שבי ציון | גליל מערבי | 7% | 146,640 |
| בן עמי | גליל מערבי | 10% | 180,000 |
| יחיעם | גליל מערבי | 7% | 146,640 |
הטבלאות כאן מבוססות על רשימת היישובים המוטבים לשנת 2026 שבלוח הניכויים של רשות המסים [4], והן מבחר בלבד. הרשימה המלאה מתפרסמת בתחילת כל שנת מס. שיעור הזיכוי בשנים קודמות (2020–2025) נקבע לפי הרשימה של אותה שנה, ולכן הוא עשוי להיות שונה. אם היישוב שלכם לא מופיע כאן – זה לא אומר שאינכם זכאים. פנו לבדיקה פרטנית.
אינדיגו פיננסים – מייצגים מורשים מס' 46983. לבדיקת זכאות חינם – לחצו כאן | 03-950-7040
תושבי יישובים מוטבים שפונו מבתיהם בעקבות המלחמה, בהתאם להחלטות הממשלה, ממשיכים לקבל את הטבת המס גם בשנת 2026, אף שאינם גרים בפועל ביישוב. רשות המסים פרסמה לשם כך הנחיות מיוחדות למעסיקים, והרשויות המקומיות מנפיקות אישור תושבות ביישוב המוטב [4]. ההנחיות בתוקף כל עוד היישוב מוגדר כמפונה לפי החלטות הממשלה, ולכן תקופת הזכאות משתנה מיישוב ליישוב.
מי שפונה וחזר, או ששב ליישוב בשלב מאוחר, כדאי שיבדוק מול המעסיק או מול מייצג מורשה מהי תקופת הזכאות שלו ואילו אישורים נדרשים, לפי ההנחיות העדכניות של רשות המסים.
תנאי הזכאות – מי מקבל ומי לא?
תנאי 1 – מגורים בפועל ביישוב
ההטבה ניתנת ל"תושב" היישוב, כלומר למי שמרכז חייו נמצא בו [1]. כתובת רשומה לבדה לא מספיקה: אם רשומים ביישוב אך גרים בפועל במקום אחר, הזיכוי לא יאושר. כדי לקבל את ההטבה בתלוש מצרפים לטופס 101 אישור תושבות מהרשות המקומית. בבדיקה של רשות המסים אפשר להידרש להוכחות נוספות, כמו חשבונות ארנונה, חשמל ומים, חוזה שכירות או נסח טאבו, ורישום של הילדים במסגרות חינוך באזור.
תנאי 2 – 12 חודשים ברצף
מי שגר ביישוב מוטב במשך כל שנת המס מקבל את הזיכוי המלא. מי שעבר ליישוב או עזב אותו במהלך השנה מקבל זיכוי יחסי לתקופת המגורים, ובלבד שגר ביישוב 12 חודשים רצופים לפחות [1]. הזיכוי חל על כל תקופת המגורים, כולל החודשים הראשונים. לדוגמה: מי שעבר ליישוב ב-1 ביוני 2025 ונשאר בו לפחות עד סוף מאי 2026 זכאי לזיכוי יחסי גם על יוני–דצמבר 2025. אם הזיכוי על החודשים הראשונים לא ניתן בתלוש, אפשר לבקש אותו בהחזר מס אחרי תום השנה.
תנאי 3 – תקרת הכנסה
הזיכוי חל רק על הכנסה עד התקרה שנקבעה לאותו יישוב [4]. ב-2026 התקרות נעות בין 146,640 ל-267,840 ₪ לשנה (כ-12,220 עד 22,320 ₪ לחודש), לפי היישוב. על הכנסה שמעל התקרה אין זיכוי, אבל הזיכוי על החלק שמתחת לתקרה נשמר.
| סוג הכנסה | זכאות לזיכוי? | הערה |
|---|---|---|
| הכנסה מעבודה (שכיר) | כן | ניתן לבקש דרך מעסיק או בדוח שנתי |
| הכנסה מעסק עצמאי | כן | דרך הדוח השנתי בלבד |
| פנסיה וקצבאות | כן | בתנאים מסוימים, יש לבדוק |
| הכנסה פסיבית (שכר דירה, ריבית) | לא | הזיכוי חל רק על הכנסה מיגיעה אישית |
| הכנסה מדיבידנד | לא | הכנסה הונית אינה זכאית |
כמה שווה ההטבה בפועל?
הנה דוגמה מספרית מפורטת להבנת הגודל הכספי:
| שיעור זיכוי | הכנסה חודשית ברוטו | חבות מס שנתית משוערת (לפני זיכוי היישוב) | שווי הזיכוי לשנה | סדר גודל ל-6 שנים* |
|---|---|---|---|---|
| 20% (למשל שדרות, קריית שמונה) | 10,000 ₪ | כ-6,900 ₪ | כ-6,900 ₪ (כל המס) | כ-41,400 ₪ |
| 20% (למשל שדרות, קריית שמונה) | 15,000 ₪ | כ-18,860 ₪ | כ-18,860 ₪ (כל המס) | כ-113,000 ₪ |
| 18% (דימונה, ירוחם, ערד, מצפה רמון) | 12,000 ₪ | כ-11,660 ₪ | כ-11,660 ₪ (כל המס) | כ-70,000 ₪ |
| 16%-18% (נתיבות, אופקים) | 12,000 ₪ | כ-11,660 ₪ | כ-11,660 ₪ (כל המס) | כ-70,000 ₪ |
| 12% (צפת, טבריה) | 12,000 ₪ | כ-11,660 ₪ | כ-11,660 ₪ (כל המס) | כ-70,000 ₪ |
החישוב מבוסס על מדרגות המס של 2026 ועל 2.25 נקודות זיכוי, ומניח שההכנסה נמוכה מתקרת היישוב. הזיכוי הוא אחוז מההכנסה, אך אינו יכול לעלות על המס שחל על אותה הכנסה – ולכן בהכנסות אלו הוא מאפס את המס כולו. *העמודה האחרונה רק מכפילה את שנת 2026 בשש. בפועל בקשת החזר אפשרית על 2020–2025, וכל שנה מחושבת לפי ההכנסה, המדרגות, שווי נקודת הזיכוי ושיעור הזיכוי של היישוב באותה שנה. הנתונים בטבלה הם הערכה בלבד ומשתנים לפי הנסיבות האישיות, הניכויים האחרים והמצב המשפחתי. לחישוב מדויק נדרשת בדיקה פרטנית של מסמכי השכר.

