חושבים שמגיעים לכם החזרי מס אבל לא יודעים בדיוק כמה? רוצים לדעת האם יש כסף שמגיע לכם ואתם עלולים לפספס? הדרך לבדיקת הכסף שמגיע לכם מתחילה בהגשת בקשה להחזר מס. מדובר בהליך פשוט ומהיר שבסופו תוכלו לדעת האם אתם זכאים להחזרי מס, ואם כן – כמה כסף מגיע לכם בחזרה. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על החזרי מס ועל הגשת הבקשה.

 

קצת על החזרי מס ועל הכסף שמגיע לכם

החזרי מס הם למעשה כסף שמגיע לכם בחזרה ממס הכנסה. החזרי המס נפוצים בעיקר בקרב עצמאים אשר זכאים להחזרי מס על כל הוצאה הקשורה לעיסוק שלהם לרבות – רכישות של ציוד ומכשור, תשלומים לעובדים, תשלומים לנותני שירות וספקים, הוצאות על נסיעות ועוד. כשמדובר בהחזרי מס לשכירים, ניתן לקבל על מקרים מסוימים החזרי מס כמו למשל ביטוח חיים.

יחד עם זאת, החזרי המס הנפוצים ביותר הם החזרים על כספי מיסים ששילמתם יותר ממה שהייתם צריכים. הסיבה שהדבר נפוץ כל כך נעוצה באופן חישוב המס שנעשה לפי שיעור הכנסה שנתית. על מנת לדעת האם מגיע לכם לקבל החזרי מס, יהיה עליכם להגיש בקשה להחזרי מס.

מלאו שאלון עכשיו וגלו האם מגיע לכם החזר מס:

בקשה להחזרי מס – מה הסיכונים?

כשאתם מגישים בקשה להחזר מס כדאי שתדעו שתוכלו לעשות זאת בראש שקט וללא סיכונים. בהליך בקשה להחזר מס, מס הכנסה בוחן האם מגיע לכם כסף בחזרה בלבד. מס הכנסה לא בודק מעבר לכך ולא ינטור לכם, על כן מדובר בבקשה שאין בה סיכונים כלל.

 

איך מגישים בקשה להחזר מס?

בקשה להחזר מס יש להגיש למס הכנסה. אופן הגשת הבקשה הוא נוח וניתן לבחירה. תוכלו להגיש את הבקשה באופן מקוון מבלי לצאת כלל מהבית, באתר של מס הכנסה. במידה ואתם מעדיפים, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס אצל פקיד השומה באחד מסניפי מס הכנסה. אתם לא מחויבים לסניף מסוים לפי אזור מגוריכם, אלא תוכלו לבחור סניף לפי הנוחיות שלכם.

 

אילו מסמכים צריך לצרף לבקשה?

כשאתם מגישים בקשה להחזר מס תצטרכו לצרף אליה מסמכים רשמיים שונים בהתאם למצבכם. ראשית יהיה עליכם להגיש מסמכים המצהירים על כלל ההכנסות שלכם, לרבות הכנסות מעיסוק, הכנסות מהשקעות בשוק ההון, הכנסות מנדל"ן והשקעות בנדל"ן ועוד.

לצד מסמכי ההכנסות תצטרכו לצרף מסמכי הוצאות ובעיקר – הוצאות על ביטוחים הקשורים לעיסוק או ביטוח חיים, הוצאות על תשלומים לעובדים ותשלומים לנותני שירות וספקים הקשורים לעיסוק שלכם, הוצאות על רכש וציוד הכרחי וכל הוצאה נוספת הקשורה לעסק שאתם מנהלים או לעבודה שלכם כעצמאים.

מעבר לכך, במידה ואתם זכאים לנקודות מס, תצטרכו לצרף את המסמכים הרלוונטיים אשר מעידים על זכאותכם לנקודות. יהיה מדובר בהגשת מסמכים רבים לצורך הבקשה, ועל כן כדאי לעשות זאת באופן מסודר ומדויק.

 

האם כדאי להיעזר ביועץ מס לצורך הגשת הבקשה?

בהחלט מומלץ, ובעיקר אם אתם מרגישים שאין לכם את היכולת לעשות זאת באופן מקצועי ונכון, או אם אתם מרגישים שאתם עלולים להסתבך בהליך הגשת בקשה להחזר מס. יועץ מס יוכל להגיש את הבקשה עבורכם ולדאוג שהכסף יגיע אליכם במהרה. היות ומדובר במסמכים רבים אנשים אשר אינם מבינים בתחום עלולים להגיש את הבקשה באופן שאינו מדויק ואז עלולים להפסיד כסף שמגיע להם והליך הבקשה עלול להימשך זמן רב.

על כן, יועץ מס יוודא שהגשת הבקשה יעשה באופן מקצועי ומדויק ושכלל המסמכים הנדרשים יצורפו, ובכך יוודא שההליך יבוצע בצורה מהירה יותר ותקבלו את כל הכסף שמגיע לכם. אומנם מדובר בשירות שיעלה לכם כסף, אך היות והדבר יוודא שתקבלו את כל הכסף שמגיע לכם ובמהרה, מדובר בהוצאה משתלמת ביותר.

 

האם אני יכול להגיש בעצמי בקשה להחזרי מס?

אם אתם מרגישים שאתם יודעים להגיש בקשה להחזר מס באופן מקצועי ונכון, תוכלו לעשות זאת בעצמכם. כל שעליכם לוודא הוא שתגישו את כל המסמכים באופן מסודר ומדויק. תוכלו לבדוק באתר של מס הכנסה על אילו מסמכים תצטרכו לצרף לבקשה שלכם, וזאת בהתאם למצבכם – כלומר האם אתם עצמאים או שכירים, ולפי נקודות המס המגיעות לכם.

באתר של מס הכנסה תוכלו למצוא גם הסבר מפורט ומלא על אופן הגשת הבקשה ותדעו מה משך המן של הבקשה שלכם. חשוב לציין כי במידה ואתם עושים זאת באופן עצמאי, יהיה עליכם לעקוב אחר הבקשה שלכם ולבדוק איפה היא עומדת.

 

הגשתי את הבקשה, מה עכשיו?

אחרי שהגשתם בקשה להחזר מס, מס הכנסה יתחיל בהליך הבירור של זכאותכם להחזרי מס. הליך הבירור יסתמך על כלל המסמכים שהגשתם ובעזרתם יוכל מס הכנסה לחשב האם מגיע לכם כסף בחזרה ואם כן כמה.

במידה והגשתם את הבקשה באופן מקצועי ומסודר (בין אם בעצמכם ובין אם בסיוע של יועץ מס), הליך הבקשה יעשה באופן מהיר ותוכלו בתוך שבועות ספורים כבר לקבל את כספכם בחזרה. לבקשה יש לצרף מסמך ניהול חשבון בנק, ובכך לאחר שאישר מס הכנסה את זכאותכם להחזרי מס וקבע כמה מגיע לכם, פקיד השומה ידאג להעביר את הכסף ישירות לחשבון הבנק שלכם.

 

כמה כסף אוכל לקבל בהחזרי מס?

סכום החזרי המס המגיעים לכם משתנה בהתאם למצבכם ולגובה המיסים ששילמתם, וכן בהתאם להוצאות שלכם. החזרי מס יכולים לעמוד על מאות שקלים, אך גם יכולים להגיע לאלפים ועשרות אלפים.

כדאי לדעת כי לאחר הגשת בקשה להחזר מס, במידה ומס הכנסה יקבע שאתם אכן זכאים להחזרי המס, תקבלו את כספכם בחזרה ביחד עם ריבית של 4% ממס הכנסה. על כן והיות ואין בהגשת הבקשה סיכונים כלל מעבר לזמן שתצטרכו להקדיש, מומלץ להגיש את הבקשה.

 

עד מתי ניתן להגיש את הבקשה?

הגשת בקשה להחזר מס ניתן להגיש עד שש שנות מס מאותה השנה שבה אתם מגישים את הבקשה. חשוב לציין כי חישוב שנת מס נעשה לפי שנה קלנדרית ולפי לוח השנה הלועזי ולכן יש לשים לכך לב. כמו כן, חשוב שתדעו כי בלי להגיש את הבקשה, מס הכנסה לא יבחן את זכאותכם להחזרי מס.

על מנת לדעת האם אתם זכאים להחזרי מס, יהיה עליכם להגיש בקשה להחזר מס. לא תדעו בוודאות כמה מגיע לכם והאם מגיע לכם כסף ממס הכנסה מבלי להגיש את הבקשה. על מנת שלא להגיע למצב שתפספסו כסף שמגיע לכם, מומלץ לא להתעכב עם הגשת הבקשה, שהרי כאמור היא מוגבלת בזמן רטרואקטיבי.

 

לסיכום – הדרך שלכם לקבל את הכסף שמגיע לכם מתחילה בבקשה להחזר מס

הגשת בקשה להחזר מס הינה קלה ופשוטה ותוכלו לעשות זאת בעצמכם, אך מומלץ להיעזר ביועץ מס שיעשה זאת עבורכם ויוודא שהליך בקשתם ייקח שבועות ספורים ושתקבלו את כל הכסף שמגיע לכם. מדובר בהליך נוח וללא סיכונים שיכול להשתלם לכם במיוחד, אך כרוך בהגשת מסמכים רבים ועל כן יש לעשות זאת בקפידה. ללא הגשת הבקשה, לא תדעו האם אתם זכאים להחזרי מס.

אם ברצונכם לדעת כמה החזר מס מגיע לכם, היכנסו אל מחשבון החזר המס/שאלון בתחילת עמוד זה.